Prognoza konwekcyjna na dzień 29.08.2022 i noc 29/30.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.08.2022, godz. 08:00 CEST do 29.08.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północno wschodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu z powodu silnych porywów wiatru i opadów gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska pozostanie pod wpływem niżu znad Bałtyku, a chłodny front atmosferyczny z nim związany będzie wypierać wilgotną i chwiejną masę powietrza na wschód kontynentu. Nad północną Polskę znad Bałtyku nasunie się w kolei strefa frontu okluzji. Od zachodu rozbudowywać się będzie natomiast klin wyżu znad Morza Norweskiego, sięgający przez Morze Północne i Wyspy Brytyjskie nad Polskę.

Prognoza na 29.08.2022 i noc 29/30.08.2022

OMÓWIENIE:

… Polska wschodnia …
Burze rozwijać się mogą zarówno przed frontem chłodnym jak i na jego linii. Dominować będą pojedyncze komórki burzowe lub dość chaotyczne formacje wielokomórkowe, a w strefie frontu także niewielkie, bardziej zorganizowane klastry. W strefie przedfrontowej zjawiska te mogą być niemal stacjonarne bądź przemieszczać się powoli, natomiast w strefie frontowej będą wyraźnie przemieszczać się na wschód.

Głównymi zjawiskami towarzyszącymi będą intensywne opady deszczu do około 15-25mm, a lokalnie (szczególnie wschodnie Mazury, Suwalszczyzna, północne Podlasie) do około 30-45mm. Miejscami wystąpią także porywy wiatru dochodzące do około 65-85km/h. W przypadku silniejszych burz pulsacyjnych, bądź superkomórki (której ryzyko rozwoju jest jednak niezbyt wysokie), możliwe są też opady gradu do około 2-3cm średnicy.

Główna strefa burz w godzinach popołudniowych opuści Polskę (południową część obszaru już wczesnym popołudniem). Wieczorem nieliczne burze mogą wystąpić jeszcze w górach (krańce południowo wschodnie). Nie powinny jednak przynosić gwałtownych zjawisk.

… Polska północna …
Nad Bałtykiem oraz wybrzeżem występować mogą burze adwekcyjne, związane z napływem chłodniejszej masy powietrza z północy kontynentu. Co za tym idzie, wyraźnie zaostrzony zostanie pionowy gradient termiczny, co pozwoli na rozwój burz. Na ogół będą one jednak słabe, a ewentualne silniejsze zjawiska wystąpią nad wodami Bałtyku. Na Wybrzeżu sumy opadów nie powinny przekraczać około 15-25mm, a porywy wiatru 65km/h. W ciągu dnia burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód, stopniowo zmieniając na kierunek północ południe w godzinach nocnych. Aktywność nocna będzie niższa, ale burze nadal miejscami będą występować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.