Prognoza konwekcyjna na dzień 25.03.2023 i noc 25/26.03.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 25.03.2023, godz. 07:00 CET do 26.03.2023, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza na dzień 25.03.2023 i noc 23/26.03.2023

W sobotę Polska będzie w zasięgu wielocentrycznego obszaru niskiego ciśnienia, który obejmować będzie znaczny obszar kontynentu, od Atlantyku i Wysp Brytyjskich aż po Finlandię i zachodnią Rosję. Związany z tym niżem pofalowany front atmosferyczny znajdzie się już na południowy wschód od Polski, natomiast za frontem napłynie chwiejne powietrze polarne morskie. Pogodę kształtować będzie przede wszystkim górna zatoka, a adwekcja zimnego powietrza w górnej troposferze spowoduje wzrost pionowego gradientu temperatury i rozwój chmur konwekcyjnych oraz pojawienie się burz.

OMÓWIENIE:

Strefa sprzyjająca rozwojowi konwekcji już nad ranem nasunie się znad Niemiec nad obszar Polski, a w dzień obejmie właściwie cały kraj. Nagrzanie przyziemnej warstwy atmosfery oraz napływ zimnego powietrza wyżej (poniżej -30°C na 500 hPa, tj.ok.5,5km) spowoduje wzrost pionowego gradientu temperatury i rozwój chmur Cumulonimbus. Warunki będą sprzyjać licznemu rozwojowi komórek konwekcyjnych (przy CAPE osiągającym ok.250-400J/kg, miejscami ok.500J/kg), a podwyższone wartości uskoków wiatru, obecność wspomnianej górnej zatoki oraz lokalne strefy zbieżności wiatru umożliwią łączenie się komórek w wielokomórkowe linie. Burze będą się rozwijać przede wszystkim po południu oraz wieczorem, a część z nich może być aktywna początkowo również w nocy i wygasnąć dopiero po północy. Z uwagi na schłodzenie wierzchołków nawet poniżej -30°C, niektóre burze mogą przynosić znaczną liczbę wyładowań. Chmury CB będą przynosić także przelotne, ale intensywne opady deszczu, a miejscami również drobnego gradu lub krupy lodowej.

Zagrożenie mogą stanowić natomiast dość silne porywy wiatru towarzyszące komórkom burzowym i opadowym – w porywach wiatr może sięgać około 70-80km/h, miejscami powyżej 80km/h, szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Z powodu zagrożenia silnymi porywami wiatru nie jest wykluczona aktualizacja prognozy na części obszaru do 1.stopnia zagrożenia. Burze i opady będą się przesuwać dość szybko z zachodu na wschód, nie jest też wykluczone przejście kilku burz nad jedną lokalizacją.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.