Wielodniowa stabilizacja aury

Źródło: tropicaltidbits.com – prognozowane wielodniowe oddziaływanie układu wysokiego ciśnienia w okresie 26 maja – 02 czerwca

Wkraczamy w okres synoptyczny, który przez wiele nadchodzących dni przyniesie stabilizację stanu atmosfery w związku z długotrwałym zaleganiem rozległego i silnego układu wysokiego ciśnienia „Vera”, którego klin rozbudowuje się znad północno – wschodniego Atlantyku oraz rejonu Wysp Brytyjskich w głąb środkowej i środkowo-wschodniej części kontynentu europejskiego. Z wyżem związane będzie zarówno silniejsze osiadanie powietrza, jak i co najwyżej umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie, na przeważającym obszarze Polski objawiające się pogodną i słoneczną aurą, przeważnie bez opadów atmosferycznych.

Źródło: tropicaltidbits.com – prognozowana anomalia temperatury powietrza dla przełomu maja i czerwca

Równoleżnikowe ułożenie układu wysokiego ciśnienia sprawi, że z północnych oraz północno – wschodnich obszarów Europy będą postępować napływy co najwyżej umiarkowanie ciepłych mas powietrza o stosunkowo niskiej zawartości wilgoci ze sporymi ilościami słońca, choć niskie, podinwersyjne chmury kłębiaste przekształcające się w formacje kłębiasto-warstwowe Stratocumulus, z uwagi na oddziaływanie tzw. termiki wypracowanej, również będą nam towarzyszyć. Z aktualnie dostępnych prognoz numerycznych wynika, że kolejne dni będą przynosić wzrosty temperatury maksymalnej powietrza do 14°C – 23°C, z chłodniejszą aurą zaznaczająca się zwłaszcza w pasie Wybrzeża, a wyraźnie cieplejszym przebiegiem warunków atmosferycznych odczuwalnym w pozostałych regionach kraju. W rezultacie w większości regionów przełoży się to na wystąpienie ujemnej lub mieszczącej się w granicach średniej normy wieloletniej anomalii termicznej dla tego konkretnego okresu trzeciej dekady maja (załączona grafika).

Źródło: tropicaltidbits.com – prognozowany spory deficyt opadów dla przełomu maja i czerwca

Kolejnym aspektem wielodniowego oddziaływania stabilnego układu wysokiego ciśnienia znad zachodnich rejonów Starego Kontynentu będzie znaczny deficyt opadów. Ze względu na napływy stosunkowo suchych mas powietrza o stałej równowadze termodynamicznej, niemal w całym kraju szykuje się bezdeszczowy okres sprzyjający szybkiemu wzrostowi zagrożenia pożarowego. Lokalne, przelotne opady deszczu mogą zdarzać się miejscami na południu i wschodzie, zaś na terenach górskich Karpat niewykluczone będą pojedyncze komórki burzowe, zwłaszcza w trakcie poniedziałku. Wpływ równoleżnikowego ośrodka wyżowego wyklucza też póki co możliwość silniejszych napływów zwrotnikowych mas powietrza z pierwszymi w tym roku upałami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.