Prognoza konwekcyjna na dzień 26.05.2023 i noc 26/27.05.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.05.2023, godz. 07:20 UTC do 27.05.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części regionów południowo wschodnich z powodu ryzyka intensywnych opadów deszczu prowadzących do lokalnych podtopień

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza na 26.05.2023 i noc 26/27.05.2023.

Polska pozostaje w słabogradientowym obszarze ciśnienia, na skraju rozległego wyżu, którego centrum stacjonuje nad Atlantykiem w rejonie Irlandii. Nad Polską południową i częściowo wschodnią zalegać jeszcze będzie dość wilgotna, chwiejna masa powietrza, a nad resztę kraju napływa nieco chłodniejsze, suche i stabilne powietrze.

OMÓWIENIE:

Prognozowane na dzisiaj burze będą charakteryzować się dość chaotycznym rozmieszczeniem, występując w postaci rozproszonych komórek, które na skutek lokalnych zbieżności wiatru mogą się łączyć w struktury wielokomórkowe. Głównym zagrożeniem będą dzisiaj intensywne opady deszczu (miejscami 15-25mm, a w obszarze 1. stopnia powyżej 30mm), co może prowadzić do punktowych podtopień i utrudnień. Miejscami mogą wystąpić też silniejsze porywy wiatru, czemu sprzyjać będzie również dość wysoko położony poziom kondensacji. Burze będą się rozwijać w godzinach okołopołudniowych, przemieszczając się bardzo powoli w kierunku południowo wschodnim. Niektóre burze mogą być też właściwie stacjonarne. Osłabienie procesów konwekcyjnych nastąpi w godzinach wieczornych. Wieczorem i w pierwszej części nocy lokalne burze możliwe będą już tylko na południu i wschodzie Podkarpacia, a w drugiej części nocy burze nie są prognozowane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.