Ciepłe i gorące, miejscami burzowe powietrze

Źródło: wxcharts.com – prognozowane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza na czwartkowe popołudnie (model ICON)

Obecnie obszar Polski znajduje się w najcieplejszym strumieniu powietrza od początku tego roku, z którym wiążą się najwyższe wzrosty temperatury maksymalnej osiągające w regionach zachodnich, przeważnie północnych, środkowych oraz wschodnich 27°C – 29°C, lokalnie zbliżające się nawet do pierwszych w tegorocznym sezonie wiosennym 30°C. Podczas gdy pas województw północnych, w większości zachodnich i środkowych pozostaje w niskiej zawartości wilgoci z kontynuacją słonecznej oraz bezchmurnej, suchej aury, tak lokalnie nad rejony wschodnie, południowe, w pewnym stopniu środkowe (wschód i południe od Łodzi), a także południowo – zachodnie dotarło wilgotniejsze powietrze z przelotnymi, punktowo intensywnymi opadami deszczu i rozproszonymi burzami. W nieco mocniej rozwiniętych komórkach burzowych odnotowano również opady małego gradu z silniejszymi porywami wiatru.

Źródło: mapy.meteo.pl – prognozowane burze, z największą ilością w rejonach południowo – wschodnich, na czwartkowe popołudnie (model UMPL 4 km)

Początek długiego weekendu – Boże Ciało – najwięcej opadów i burz związanych z wilgotną masą powietrza z południowo – wschodnich i południowych rejonów kontynentu europejskiego przyniesie w regionach południowo – wschodnich oraz miejscami południowych, gdzie zwłaszcza w drugiej części dnia będą wypiętrzać się silniej rozbudowane w pionie chmury burzowe z ulewnym / nawalnym deszczem, gradem o średnicy do 1-2 cm, a miejscami również dość silnymi porywami wiatru o prędkości do 50-70 km/h. Na tych obszarach, ze względu na podwyższoną wodność troposfery oraz niewielką prędkość przemieszczania lub wręcz stacjonarną formę ośrodków burzowych, lokalnie należy się liczyć z nadmiernymi sumami opadowymi skutkującymi podtopieniami i zalaniami. W pozostałych województwach przeważać będzie bardzo pogodna i słoneczna, w większości sucha aura, lecz miejscami (południowy – zachód, krańce zachodnie, północ, północny – wschód) również mogą rozwijać się komórki konwekcyjne z przelotnym deszczem o zmiennym stopniu intensywności oraz pojedynczymi burzami (zaznaczamy, że będą to zjawiska bardzo lokalne i krótkotrwałe). Najgorętsze warunki pogodowe utrzymają się w pasie od rejonów zachodnich, przez centrum, przeważnie północ (poza samymi krańcami północnymi – wpływ chłodnego wiatru od morza) po północny – wschód kraju, gdzie spodziewane są wzrosty najwyższej temperatury maksymalnej powietrza do 27 °C – 29°C, lokalnie nawet 30°C.

Źródło: wxcharts.com – prognozowane wzrosty temperatury maksymalnej powietrza na piątkowe popołudnie (model ICON)

Piątek ponownie największe ilości wilgoci w powietrzu przyniesie w województwach południowych i południowo – wschodnich, z uwzględnieniem terenów podgórskich oraz górskich województw podkarpackiego i małopolskiego. W dalszym ciągu podwyższona wodność w troposferze będzie wiązać się z ulewnymi opadami deszczu pochodzenia konwekcyjnego, które miejscami doprowadzą do punktowych podtopień i zalań. Burzom będą również towarzyszyć opady gradu o średnicy do 1-2 cm i silniejsze porywy wiatru o prędkości do 50-70 km/h. Jeszcze raz przypominamy wszystkim o niebezpiecznych warunkach panujących w górach i odradzamy wszelkich wyjść w wyższe partie Karpat! Z inicjacją punktowych, rozproszonych opadów przelotnych i pojedynczych burz trzeba też liczyć się na południowym – zachodzie, w centrum, a także w regionach wschodnich oraz miejscami wzdłuż najsuchszego do tej pory pasa północnego. Najcieplejsze warunki pogodowe z temperaturą maksymalną wynoszącą około 26°C – 29°C, lokalnie 30°C utrzymają się od zachodu, przez północ (chłodniejsza aura ponownie zaznaczy się na samych krańcach północnych, gdzie będzie odczuwalny silniejszy wiatr z sektora północno – wschodniego) po częściowo wschód Polski.

Źródło: mapy.meteo.pl – aktualne prognoza stref opadowych z lokalnymi burzami na sobotę (model UMPL 4 km)

Z aktualnie dostępnych prognoz numerycznych wynika, że sobota kontynuację przeważnie słonecznej i suchej aury przyniesie wzdłuż województw północnych i na zachodzie. Tutaj będzie też najcieplej (poza samymi krańcami północnymi – dalsze występowanie chłodnego i istotnie nasilonego, północno – wschodniego wiatru od morza), z najwyższymi wzrostami temperatury maksymalnej powietrza do 25°C – 28°C, lokalnie 29°C. Wyraźnie więcej wilgoci w powietrzu z dużym / całkowitym zachmurzeniem, a także opadami deszczu o słabym i umiarkowanym, miejscami silnym stopniu intensywności pojawi się w regionach południowo – wschodnich, południowych, wschodnich i prawdopodobnie częściowo środkowych, gdzie prognozuje się również inicjację lokalnych, mocniej uwodnionych komórek burzowych, które swym zasięgiem znowu obejmą między innymi obszary podgórskie i górskie Karpat. W zależności od bieżących wyliczeń danego modelu, lokalne burze mogą też zdarzyć się w Beskidzie Żywieckim i Śląskim oraz w Sudetach. Z tego względu prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku na tych terenach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.