Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.06.2023 i noc 08/09.06.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.06.2023 godz. 08:00 CEST do 09.06.2023, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców południowo-wschodniej części kraju ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu prowadzących do lokalnych zalań i podtopień.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.06.2023 i noc 08/09.06.2023

Sytuacja synoptyczna nie ulegnie znaczącej zmianie względem poprzednich dni. Ponownie burzowym regionem w kraju będzie południowa, a także południowo-wschodnia część Polski, gdzie znajduje się znacznie bardziej zasobna w wilgoć warstwa graniczna atmosfery, a ponadto w ciągu dnia pojawi się wyraźna przyziemna strefa konwergencji wiatru prowadząca do rozwoju konwekcji. Natomiast w pozostałej części kraju jest i nadal pozostanie sucho oraz ciepło, z lokalnymi wzrostami temperatury osiągającymi 30°C.

OMÓWIENIE:

W ciągu dnia prognozowany jest rozwój burz głównie w południowej oraz południowo-wschodniej części kraju, gdzie pojawią się korzystne warunki do rozwoju wilgotnej, głębokiej konwekcji. Pomimo rozbieżności w wyliczeniach poszczególnych modeli numerycznych, na ogół prognozowane są wzrosty energii CAPE w granicach 500-1000 J/kg (lub lokalnie więcej). Wspomniana wcześniej strefa zbieżności wiatru, która powinna występować w pasie od południowo-wschodniej Polski po Słowację, będzie głównym czynnikiem rozwijającym i wspomagającym rozwój burz w tym regionie. Duża zawartość wilgoci w dolnej troposferze objawi się wyraźnie zwiększonym zachmurzeniem, ale także intensywnymi opadami deszczu. Parametr maksymalnej wodności troposfery osiągnie pułap 30-35 mm, co przy niemalże zupełnym braku przepływu powietrza i tym samym bardzo niewielkim (wręcz stacjonarnym) przemieszczaniu się burz, będzie sprzyjać nagromadzeniom dużych ilości sum opadowych. Ponadto, w niektórych miejscach istnieje ryzyko pojawienia się kilku burz nad tym samym obszarem, stąd 1. Stopień ostrzeżenia przed lokalnymi zalaniami oraz podtopieniami. Oprócz intensywnych opadów deszczu mogą występować również opady gradu o maksymalnej średnicy nieprzekraczającej 2-3 cm oraz punktowo silne porywy wiatru. Na pozostałym obszarze objętym możliwością wystąpienia burz, warunki do rozwoju burz będą słabsze ze względu na brak procesów wspomagających oraz brak warunków kinematycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.