Prognoza konwekcyjna na dzień 26.06.2023 i noc 26/27.06.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.06.2023 godz. 06:00 UTC do 27.06.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części zachodniej Polski z powodu możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru oraz punktowo intensywnych opadów deszczu

Prognoza na 26.06.2023 i noc 26/27.06.2023

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu dnia centralna i wschodnia Polska pozostaną w obszarze słabogradientowym, a na południu zaznaczy się słabnący klin. Napływać będzie ciepła masa polarna morska. Znad Niemiec nad zachodnią Polskę nasuwać się będzie zatoka niskiego ciśnienia związana z niżem położonym w rejonie Morza Północnego. Z zatoką związany będzie front chłodny oraz poprzedzająca go strefa zbieżności wiatru, a za frontem napływać będzie wyraźnie chłodniejsza masa polarna morska.

W nocy front chłodny oraz zbieżność dotrą do Polski centralnej, a linia frontu rozciągać się będzie od Pomorza Środkowego po Śląsk Opolski. Zjawiska z nim związane będą jednak wówczas słabnąć.

OMÓWIENIE:

Pierwsze burze nad Polską zachodnią będą się rozwijać w godzinach popołudniowych, na ogół po godz. 14-15 czasu lokalnego. Będą przyjmować postać izolowanych komórek (być może w formie najwyżej kilku niezbyt długotrwałych superkomórek), które będą przynosić opady gradu do około 2-2,5cm średnicy, a także punktowo silne porywy wiatru do około 70-80km/h.

Rozwój zwartej strefy burz oraz opadów konwekcyjnych spodziewany jest natomiast wzdłuż strefy zbieżności przed frontem chłodnym, która około godz. 15-17 powinna wkroczyć nad Polskę. Burze będą się rozwijać w środowisku przeważnie umiarkowanej energii chwiejności oraz słabych do umiarkowanych uskoków wiatru (miejscami w warstwie od powierzchni ziemi do wysokości 6km spodziewamy się uskoków do 10-15m/s). Obecność wyraźnego wznoszenia związanego z zatoką niżową będzie jednak czynnikiem powodującym rozwój wielokomórkowego układu burzowego – chociaż nie będzie on tworzyć trwałej linii szkwałowej, to tego typu segmenty mogą być wbudowane w całość układu. Burze będą przynosić przede wszystkim silne porywy wiatru, które osiągną na ogół do około 70-80km/h, chociaż (szczególnie na zachodzie, w obszarze 1.stopnia zagrożenia) lokalnie porywy mogą być silniejsze. Strefa będzie też przynosić silne opady deszczu, na ogół do 15-25mm. W godzinach popołudniowym miejscami możliwy drobny grad (1-2cm średnicy), ale z biegiem godzin jego ryzyko będzie wyraźnie maleć i wieczorem oraz w nocy takie opady raczej nie są spodziewane.

Strefa będzie się przemieszczać dość szybko z zachodu na wschód. W godzinach wieczornych burze osiągną linię Koszalin-Poznań-Wrocław, a w nocy mogą dotrzeć do pasa od Pomorza wschodniego po Ziemię Łódzką i Śląsk. Aktywność burzowa utrzyma się wieczorem i w pierwszej części nocy, zaś po północy burz będzie już wyraźnie mniej, a pozostaną po nich dość intensywne opady deszczu, kierujące się dalej na wschód.

W drugiej części nocy nad Polskę północno zachodnią dotrze również strefa opadów konwekcyjnych związanych z napływem chłodnej, chwiejnej masy powietrza za frontem chłodnym. Możliwe są wówczas kolejne izolowane, na ogół słabe burze – mogą im towarzyszyć silniejsze porywy wiatru do 50-65km/h, a lokalnie drobny grad. Opady i burze będą się przemieszczać w kierunku centrum Polski. Zjawiska te nie będą jednak liczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.