PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 17.07.2023, godz. 08:00 CEST do 18.07.2023, godz. 08:00 CEST
2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru od województwa śląskiego po lubelskie głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów bardzo dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru, nawalnych opadów deszczu oraz a w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów otaczających obszar 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu, silnych porywów wiatru oraz nawalnych opadów deszczu.
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północnej z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu z powodu opadów gradu i silnych opadów deszczu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdować się będzie pod wpływem rozległego układu niskiego ciśnienia, którego centrum w ciągu dnia znajdzie się nad Morzem Norweskim. Z niżem tym związany jest pofalowany chłodny front atmosferyczny, który przebiegać będzie od Podlasia po Dolny Śląsk, przemieszczając się na południowy wschód. Przed frontem, w obszarze zwrotnikowej masy powietrza, zaznaczy się natomiast strefa zbieżności wiatru. Zarówno konwergencja, jak i front będą czynnikami sprzyjającymi rozwojowi burz o gwałtownym przebiegu.
Za frontem napływać będzie wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne pochodzenia morskiego, które na północy kraju będzie bardziej niestabilne. W ciągu dnia przez północne Niemcy, a następnie północną Polskę i południowy Bałtyk przemieszczać się będzie front chłodny drugorzędny, który będzie kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zjawisk konwekcyjnych.
OMÓWIENIE:
… Polska południowa, wschodnia, centralna – obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …
W prognozach od soboty (wówczas wydana została wstępna prognoza na poniedziałek) nie zaszły istotne zmiany w kwestii położenia obszaru z największym zagrożeniem w czasie poniedziałkowej doby. Po południowo wschodniej stronie pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego zalegać będzie bardzo chwiejna masa powietrza zwrotnikowego, a chwiejność może osiągać i przekraczać 2000-3000J/kg. Co istotne, w związku z nasilonym przepływem powietrza oraz zaleganiem nad Polską prądu strumieniowego, prognozowane jest pokrycie się znacznej chwiejności z umiarkowanymi i dużymi uskokami wiatru – uskok w warstwie od powierzchni do 6km (DLS) wyniesie do 17-23m/s, w warstwie do 3km do 12-20m/s, a w dolnym kilometrze blisko 10m/s. Najkorzystniejsze warunki wystąpią w pasie od woj. opolskiego i śląskiego po lubelskie.
Mimo bliskiego terminu, pewną niewiadomą pozostaje czas rozwoju zjawisk burzowych. Nie można bowiem wykluczyć, że już we wczesnych godzinach porannych w pasie od opolskiego po mazowieckie przemieszczać się będzie klaster burz (bądź wręcz mezoskalowy układu konwekcyjny), który może spowodować przesunięcie najkorzystniejszych warunków w ciągu dnia dalej na południowy wschód kraju. Głównym zagrożeniem pozostaną jednak burze superkomórkowe, które rozwijać się będą w ciągu dnia, a następnie układ konwekcyjny, który może mieć wbudowaną linię szkwału w formie bow echo.
Prognozowane na poniedziałek burze będą stanowić zagrożenie przede wszystkim ze strony dwóch zjawisk. Pierwszym będzie grad – w przypadku burz superkomórkowych jego średnica może osiągać nawet do 5-7 cm, a przy wyjątkowo silnej burzy lokalnie nawet więcej. Grad o średnicy dochodzącej do 4-6 cm może występować również w przypadku superkomórek wbudowanych w większe układy/kastry. Drugim głównym zagrożeniem będą natomiast bardzo silne (lokalnie niszczące) porywy wiatru – i to zagrożenie wystąpi zarówno w przypadku superkomórek, jak i układu burzowego. Miejscami porywy mogą przekraczać nawet 100-110 km/h. Burzom będą towarzyszyć także silne opady deszczu, dochodzące do 30-40mm, a w przypadku przejścia kilku burz nad jednym miejscem sumy będą przekraczać 50mm. Miejscami nie można także wykluczyć rozwoju trąby powietrznej – sprzyjać temu mogą obniżenie poziomu kondensacji, a także istotne uskoki w przyziemnych warstwach. Zjawisko takie może w tych warunkach osiągnąć dość dużą siłę (IF2+),
Główna aktywność burzowa przypadnie na godziny dzienne, a strefa będzie systematycznie wędrować na wschód kraju. Warunki sprzyjające burzom utrzymają się jednak aż do godzin wieczornych, a nad wschodnią częścią obszaru burze mogą występować aż go późnych godzin nocnych czy wręcz porannych.
… Polska północna – obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
W tej części kraju burze mogą się rozwijać już w godzinach popołudniowych, jednak będą mieć wówczas izolowaną formę i nie będą liczne. Większe zagrożenie pojawi się dopiero wieczorem i w nocy, gdy z zachodu na wschód wędrować będzie wspomniany wcześniej drugorzędny front chłodny. Prognozuje się, że może się wówczas rozwinąć kilka mniejszych bądź jeden dość duży układ burzowy z linią szkwału, a porywy generowane na jego trasie mogą przekraczać 75-90km/h. Z uwagi na dość dużą prędkość na ogół nie powinien stanowić zagrożenia opadami deszczu, jednak lokalnie nie można wykluczyć, że będą one intensywne. Początkowo możliwe są także opady gradu, szczególnie gdy w układ/klastry będą wbudowane superkomórki burzowe. Wówczas jego średnica może osiągać do ok. 2-3cm.