Potężne nawałnice na południu Europy

Źródło: Matteo Bovo / Facebook – jedna z „gradzin” po przejściu niszczącej superkomórki burzowej przez północne Wlochy

Tegoroczny sezon burzowy mocno daje się we znaki mieszkańcom oraz wszystkim wypoczywającym na południu Europy. Tylko w ostatnich dniach przez północne Włochy, a także północną i zachodnią część Półwyspu Bałkańskiego (Słowenia, Chorwacja, Serbia) przetoczyły się wyjątkowo niszczycielskie systemy burzowe w postaci dynamicznych superkomórek oraz systemów liniowych w formie bow echo z szeregiem gwałtownych zjawisk pogodowych – począwszy od nawalnych opadów deszczu, gradu wielkości grejpfrutów (a nawet jeszcze większego) po porywy wiatru o prędkości powyżej 120-170 km/h na dużą skalę.

Źródło: rawinsonde.com – jeden z rekordowych sondaży aerologicznych wykonanych w trakcie wczorajszego (środowego) popołudnia w północnych Włoszech, gdzie energia CAPE przekraczała aż 6700 J/kg (!!)

Za tak ekstremalne zjawiska atmosferyczne odpowiadają rekordowo ciepłe masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego zalegające nad południowymi regionami kontynentu europejskiego. Podczas gdy cały obszar Polski dostał się pod wpływ cyrkulacji zachodniej atmosfery z napływem wyraźnie chłodniejszego powietrza polarnego o cechach morskich, które w pasie województw północnych sprzyjają wzrostom temperatury maksymalnej w okolice raptem 17°C – 19°C, ponadto w różnych częściach kraju notujemy rozproszone, adwekcyjne strefy opadowo-burzowe, tak południowe rejony Europy zmagają się z intensywną i długotrwałą falą upałów objawiającą się najwyższymi temperaturami powyżej 35°C – 46°C. Tak silne ogrzewanie dolnych warstw troposfery w interakcji z nasiloną zawartością wilgoci wiąże się z powstawaniem wręcz rekordowej chwiejności termodynamicznej, na którą przekłada się wyjątkowo wysoki współczynnik energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (CAPE) przekraczający aż 5000-6700 J/kg, co na warunki europejskie jest absolutnie imponującą i nieczęsto rejestrowaną wartością. Co więcej, przez obszary z ekstremalną niestabilnością powietrza przechodzą strefy pofalowanych frontów atmosferycznych z istotnie nasilonym prądem strumieniowym w środkowej troposferze (wiatr średni o prędkości co najmniej 25 m/s, tj. 90 km/h na wysokości 5,5 km n.p.g.), które stwarzają niesamowite i szalenie niebezpieczne środowisko konwekcyjne do gwałtownego rozwoju mocno napędzonych oraz niszczycielskich układów burzowych.

Źródlo: lightningmaps.org – stan wyładowań atmosferycznych na południu Europy z minionej doby

Alpejska orografia terenu oraz wilgoć śródziemnomorska to istna „mieszanka wybuchowa” warunków termodynamicznych w czasie przetaczania się aktywnych stref frontów atmosferycznych w strumieniu upalnych i wilgotnych mas powietrza, o czym już kilkukrotnie tego lata przekonali się wszyscy przebywający między innymi na obszarze północnych Włoch, Słowenii, Chorwacji (włącznie ze stolicami: Lublaną oraz Zagrzebiem), Austrii, Węgier czy Serbii. Obok rekordowych gradobić i niszczycielskich porywów wiatru, duże zagrożenie, z uwagi na imponujący zasięg wierzchołków chmur burzowych wypiętrzających się na wysokość powyżej 12-14 km, stanowią także liczne wyładowania atmosferyczne, co mogą Państwo zobaczyć na sąsiadującej grafice tylko z minionej doby, gdzie nad ww. obszarami Europy zarysowany jest rozległy szlak burzowy pozostawiony przez środowe systemy superkomórkowe oraz liniowe.

Źródlo: mapy.meteo.pl – spodziewane silne burze nad południowymi rejonami Europy w trakcie piątku (model UM 4 km)

Gwałtowne burze z niszczącymi zjawiskami atmosferycznymi tego lata od czasu do czasu dają się mocniej we znaki również we Francji, na terenach Krajów Beneluksu czy w Niemczech. To właśnie pas Europy Zachodniej i Południowej w tegorocznym sezonie letnim doświadcza najsilniejszych napływów mocniej rozgrzanych i zasobnych w wilgoć zwrotnikowych mas powietrza z południowego – zachodu i południa, które stwarzają wyśmienite warunki do dynamicznego wypiętrzania chmur burzowych na znaczne wysokości. Ponadto, dodatkowy i jakże kluczowy wpływ czynników orograficznych (góry) oraz wzmożonego prądu strumieniowego potęgującego silne uskoki pionowe wiatru – zarówno prędkościowe, jak i kierunkowe w środkowych partiach troposfery, przekłada się na szybką organizację poszczególnych formacji burzowych w niebezpieczne systemy liniowe i superkomórki.

Źródło: estofex.org – prognozowane niebezpieczne pokrycie warunków burzowych na południu Europy na najbliższą sobotę (z rozwojem gwałtownych burz na tych terenach należy się liczyć również w piątek)

Z pewnością gwałtowne burze w południowej części kontynentu europejskiego nie powiedziały ostatniego słowa i jeszcze nieraz nawiedzą wspomniane obszary, choćby w najbliższych dniach, gdzie modele numeryczne ponownie wyliczają pojawienie się ekstremalnej niestabilności powietrza ze znacznie nasiloną prędkością wiatru (prąd strumieniowy) w środkowej troposferze. Co więcej – wskutek intensywnych fal upałów oraz mocno rozgrzanych wód Morza Śródziemnego i Adriatyku, w drugiej części roku (zwłaszcza w sezonie jesiennym) nad tymi rejonami będą występować wyśmienite warunki konwekcyjne do częstego rozwoju aktywnych elektrycznie zjawisk burzowych z całymi seriami widowiskowych trąb wodnych. Istotne zagrożenie będą również stanowić tzw. medicane, czyli „cyklony Morza Śródziemnego o cechach tropikalnych”, podczas których co roku notowane są gwałtowne opady, w momencie docierania potężnych kłębowisk chmur konwekcyjnych nad ląd, skutkujące powodziami, a także ekstremalne porywy wiatru (>170-200 km/h) charakterystyczne dla typowych cyklonów tropikalnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.