Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 27.08.2023 i noc 27/28.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.08.2023, godz. 08:00 CEST do 28.08.2023, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części południa, wschodu i centrum Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu. Nie wyklucza się 1-2 trąb powietrznych.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów graniczących od północnego zachodu i południowego wschodu z obszarem 2 stopnia zagrożenia (południowy zachód, centrum, północny wschód Polski, woj. podkarpackie) głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz nawalnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 27.08.2023 i noc 27/28.08.2023

PODSUMOWANIE:

W niedzielę kontynuacja sytuacji sprzyjającej rozwojowi silnych, długotrwałych i zorganizowanych układów burzowych takich jak superkomórki burzowe i mezoskalowe układy konwekcyjne zawierające w sobie wbudowane struktury liniowe, w tym bow echo. Największe prawdopodobieństwo bardzo silnych burz prognozowane jest w pasie od woj. ślaśkiego i opolskiego po woj. lubelskie. Będzie się tu znajdowała silnie wygrzana, bardzo wilgotna i chwiejna masa powietrza, którą od chłodniejszej z północnego zachodu będzie oddzielał pofalowany front atmosferyczny z tendencją do tworzenia się niewielkich niżów. Jeden z takich niżów późnym popołudniem wejdzie do Polski od południa. Wcześniej, w godzinach porannych na wschodzie Polski możliwe jest przejście dużego mezoskalowego układu konwekcyjnego związanego z zafalowaniem na froncie. System ten może spowodować znaczne opóźnienie i utrudnienia w rozwoju konwekcji w godzinach popołudniowych na południu Polski. Będzie to efekt dotarcia tam linii odpływu zimnego powietrza. Duża chwiejność atmosfery wraz z dużą zmiennością wiatru w pionowym profilu troposfery będzie jednak sprzyjała rozwojowi silnych burz także w godzinach wieczornych i w nocnych. W nocy z niedzieli na poniedziałek strefa silnych burz może objąć centrum i północny wschód Polski. Szczególnie dużym zagrożeniem mogą być bardzo silne, punktowo niszczące porywy wiatru, które w porywach mogą osiągać prędkość do ok. 90-110 km/h. Nieco mniejszym zagrożeniem będą opady dużego gradu o średnicy do 4-6 cm w burzach superkomórkowych. Na południu kraju nie można wykluczyć rozwoju 1-2 umiarkowanie silnych lub silnych trąb powietrznych (do IF2-IF3), a w pasie od woj. śląskiego po woj. podlaskie poważnym zagrożeniem mogą być obfite, w wielu miejscach nawalne opady deszczu (do ok. 40-60 mm). Sytuacja jest w znacznym stopniu niepewna i jest co najmniej kilka możliwych scenariuszy jej rozwoju w Polsce w okresie ważności prognozy.

OMÓWIENIE:

… obszar objęty 1. i 2. stopniem zagrożenia …

CAPE na poziomie 1000-2500 J/kg w połączeniu z dość dużym pionowym ścinaniem wiatru (DLS do 15-25 m/s, MLS do 15-20 m/s, LLS do 12,5 m/s) oraz z dużymi wartościami SRH 0-3 km i SRH 0-1km osiągającymi odpowiednio do 400 m2/s2 i do 150 m2/s2 będą sprzyjały powstawaniu silnych i dobrze zorganizowanych burz w województwach południowej, wschodniej i centralnej części Polski. W prognozie występują jednak istotne niewiadome jeśli chodzi o szczegóły inicjacji głębokiej konwekcji w okresie jej ważności. Po pierwsze, w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę przejdzie duży mezoskalowy układ konwekcyjny zawierający w sobie wbudowaną linię szkwału. Do rana układ ten powinien dotrze do woj. lubelskiego i podlaskiego. Najnowsze wydania modeli wskazują na to, że układ ten przejdzie bardziej na południe, niż wynikało to z wcześniejszych ich aktualizacji. Z tak dużym i dobrze zorganizowanym układem konwekcyjnym wiąże się silny odpływ zimnego powietrza, który może dotrzeć nawet na odległość przekraczającą 100 km od granicy strefy przejścia układu MCS. Po drugie, dzień nie jest już tak długi jak jeszcze kilka tygodni temu, a promienie słoneczne padają pod mniejszym kątem, co może przyczynić się do znacznych problemów z nagrzaniem się przyziemnej warstwy troposfery w centralnej i we wschodniej części kraju. Po trzecie, istnieje duże prawdopodobieństwo zalegania w tej części kraju przez większość dnia niskiego zachmurzenia Stratus, co tym bardziej utrudni nagrzanie się przyziemnej części troposfery. Dodatkowo w wyniku przejścia układu MCS chłodny wycinek frontu finalnie może znaleźć się bardziej na południe, niż wskazują to wyniki modeli numerycznych. Nawet jeśli tak się nie stanie, to nie można wykluczyć dominacji uniesionego trybu konwekcji w zdecydowanie większej części obszaru objętego stopniami zagrożenia. Może to oznaczać m.in. redukcję ryzyka wystąpienia trąb powietrznych do bardzo niskiego, pomijalnego wręcz poziomu oraz znacznie zmniejszenie ryzyka wystąpienia bardzo silnych, miejscami niszczących porywów wiatru. W najbardziej skrajnym scenariuszu komórki burzowe w południowo-wschodniej i centralnej części kraju mogą się rozwinąć dopiero w nocy, gdy wymuszanie wznoszenia powietrza od rozwijającego się i przemieszczającego na północ niżu będzie wystarczająco duże.

Duża niepewność co do inicjacji procesu powstawania burz w niedzielne popołudnie i w nocy z niedzieli na poniedziałek powoduje, że pomimo nakładania się dużych wartości CAPE na dość silne pionowe ścinanie wiatru, 2. stopień zagrożenia w naszej prognozie zostaje wydany na stosunkowo małym obszarze. Nie wykluczamy aktualizacji tej prognozy w ciągu dnia. Głównym zagrożenie w okresie obowiązywania prognozy będą bardzo silne porywy wiatru oraz opady dużego gradu (możliwość rozwoju kilku bardzo silnych superkomórek). Nieco mniejszym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu (punktowo do 40-60 mm). Jeżeli na południu kraju dość szybko się rozpogodzi i będzie szansa na silne wygrzanie się przyziemnej warstwy troposfery, wtedy w przypadku pojawienia silniejszych superkomórek w godzinach popołudniowych i wieczornych może wystąpić 1-2 tornada o umiarkowanej lub dużej sile (IF2-IF3). Rozwój sytuacji meteorologicznej w niedzielę będzie wymagał dużej czujności. Możliwy jest zarówno wariant z licznymi, bardzo silnymi burzami jak i wariant, w którym burz będzie stosunkowo mało i rozwiną się dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.