Prognoza konwekcyjna na dzień 26.08.2023 i noc 26/27.08.2023 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.08.2023 godz. 12:00 UTC do 27.08.2023, godz. 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA (50%) w ciągu dnia zostaje wydany dla części Polski południowo wschodniej, głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, możliwości wystąpienia silnych opadów deszczu, opadów dużego gradu (lub bardzo dużego gradu) i w mniejszym stopniu również niskiego ryzyka rozwoju trąby powietrznej

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA (50%) na godziny nocne zostanie wydany dla Polski południowej i środkowej oraz częściowo wschodniej, głównie z powodu ryzyka silnych lub niszczących porywów wiatru, silnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu ryzyka trąby powietrznej oraz opadów gradu

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA (15% oraz 50%)  zostaje wydany dla znacznej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu oraz silnych opadów deszczu. Istnieje marginalne ryzyko rozwoju trąby powietrznej.

PODSUMOWANIE:

DZIEŃ

Prognoza na dzień, 26.08.2023

Zgodnie z wczorajszą prognozą, intensywny rozwój burz obserwowany jest nad Polską południowo wschodnią. Prognozowane jest przechodzenie układu burzowego z wbudowaną linią szkwału oraz superkomórek burzowych. Prognozowane zjawiska:

  • silny wiatr, w porywach przekraczający 80-90km/h, lokalnie ponad 100km/h.;
  • ulewny deszcz do 15-30 mm, a na terenach podgórskich nawet powyżej 40-60 mm;
  • opady gradu do około 2-3 cm średnicy, a w przypadku superkomórki burzowej do ok. 4-6 cm.

Większe ryzyko dotyczy również obszaru Pomorza, gdzie jednak zjawiska nie będą tak intensywne – przeważnie będą to intensywne opady deszczu (15-30mm) i silne porywy wiatru, miejscami przekraczające 70-80km/h.

NOC

Prognoza na noc 26/27.08.2023

W nocy sytuacja jest ściśle uzależniona od przechodzenia zafalowania frontu – część modeli prognozuje wejście zafalowania od strony Czech, które przemieszczać by się miało w kierunku centrum i wschodniej części kraju. Z zafalowaniem może być związany układ burzowy, który w drugiej części nocy i w niedzielę rano przeszedłby przez sporą część Polski.

Głównymi zagrożeniami w przypadku burz nocnych będą:

  • silne porywy wiatru do 80-90km/h, a w przypadku rozwoju linii szkwałowej (szczególnie łukowato wygiętej, tzw. bow echo) powyżej 100 km/h;
  • silne opady deszczu, do 20-40 mm, miejscami powyżej.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE AKTUALNEJ SYTUACJI:

… Polska północna w ciągu dnia, godz. 14-22

Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi burz – poza obecnością chwiejnej masy – jest obecność pofalowanego frontu atmosferycznego. Burze w tym obszarze mogą być także wbudowane w zachmurzenie warstwowe. Głównym zjawiskiem towarzyszącym są intensywne opady deszczu, a lokalnie również silny wiatr, przekraczający 70-80 km/h.

… Polska południowo wschodnia w ciągu dnia, godz. 14-22

Warunki na tym obszarze sprzyjają dalszemu rozwojowi gwałtownych burz. Znaczna chwiejność pokrywa się z istotnymi uskokami wiatru, a orografia korzystna jest dla inicjacji kolejnych burz. Prognozuje się przejście nasilającego się, długotrwałego układu burzowego, któremu będą towarzyszyć silne opady deszczu (ponad 20-40 mm) oraz silne porywy wiatru, osiągające 80-100 km/h, a miejscami przekraczające 100 km/h. Lokalnie grad do 2cm, a w superkomórkach do ok. 3-5 cm.

… Godziny nocne i ranne – pas od południa po wschód kraju, godz. 22-08 …

Pofalowany, chłodny front atmosferyczny nadal będzie oddziaływać na pogodę w kraju, a od południa po centrum i dalej północny wschód prognozuje się przejście zafalowania. Wraz z zafalowaniem prognozuje się rozwój silnego, długotrwałego układu burzowego z linią szkwału i sygnaturą bow echo. Na jego trasie występować mogą bardzo silne i niszczące porywy wiatru, których prędkość przekraczać będzie 90-100 km/h, a miejscami nie można wykluczyć porywów nawet około 120-130 km/h. Miejscami opady deszczu mogą przekraczać 20-40 mm. Nie można wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej, jednak ryzyko nie jest wysokie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.