Prognoza konwekcyjna na dzień 29.08.2023 i noc 29/30.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.08.2023, godz. 08:00 CEST do 30.08.2023, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA (50% i 15%)  zostaje wydany dla wschodniej połowy kraju, głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych lub niszczących porywów wiatru, opadów dużego lub bardzo dużego gradu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu. Nie wyklucza się wystąpienia trąb powietrznych, również o znacznej sile. Istnieje możliwość aktualizacji stopnia zagrożenia.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA (50 i 15%) zostaje wydany dla pasa od Żuław i Warmii po Opolszczyznę oraz Dolny Śląsk, głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu, w mniejszym stopniu silnego wiatru, opadów gradu i niskiego ryzyka trąby powietrznej.

PODSUMOWANIE:

Prognoza na dzień 29.08.2023 i noc 29/30.08.2023

Wtorek przyniesie bardzo dynamiczny przebieg pogody nad całą wschodnią połową kraju. Bardzo duża różnica temperatury (od 32-36°C na wschodzie kraju do 12-16°C na zachodzie) przyczyni się do dużej aktywności frontu przebiegającego przez Polskę. Na wschodzie napłynie bardzo gorące i niestabilne powietrze zwrotnikowe – temperatura na wysokości 1,5km nad ziemią przekroczy 20-23°C, co jest rzadko obserwowane nad Polską.

Aktywność burzowa skupiać się będzie w trzech okresach i obszarach:

  • przed południem burze z intensywnym deszczem na północy kraju;
  • po południu możliwe lokalne, ale silne superkomórki burzowe w obszarze 2.stopnia zagrożenia;
  • wieczorem oraz w nocy przejście rozległego układu burzowego (lub dwóch układów) przez większość wyznaczonego obszaru 2.stopnia zagrożenia.

Burze będą przynosić następujące zjawiska:

  • w obszarze 1. i 2. stopnia zagrożenia: silne opady deszczu do 20-40 mm; lokalnie ponad 50 mm;
  • w obszarze 2. stopnia zagrożenia: opady gradu do 3-5 cm średnicy, a w burzach superkomórkowych możliwe jest wystąpienie kilku przypadków powyżej 5-8 cm średnicy;
  • w obszarze 2. stopnia zagrożenia: bardzo silne miejscami niszczące porywy wiatru – prędkość powyżej 80-100 km/h, lokalnie ponad 120-130 km/h;
  • w obszarze 2. stopnia zagrożenia możliwe wystąpienie trąby powietrznej o umiarkowanej lub dużej sile, jednak ryzyko jest niskie.

UWAGA! Skutki przejścia burz – zarówno w postaci poważnych szkód materialnych jak i zagrożenia zdrowia i życia – mogą potencjalnie objąć znaczny obszar kraju. W godzinach popołudniowych we wtorek na podstawie obserwacji aktualnych warunków i najnowszych pomiarów możliwa jest aktualizacja stopnia zagrożenia – prosimy śledzić ostrzeżenia, komunikaty i prognozy oraz nasze media społecznościowe.

OPIS SZCZEGÓŁÓWY:

… Obszar 2. oraz 1. stopnia zagrożenia …

We wtorek przez Polskę przebiegać będzie pofalowany front atmosferyczny, na którym w godzinach wieczorno-nocnych przemieszczać się będzie kolejne z serii zafalowań. Fala ta spowoduje zarówno silniejszą adwekcję powietrza zwrotnikowego z kierunku południowo wschodniego nad obszar Polski, jak i zaostrzenie przepływu powietrza oraz uskoków.

Prognozy od kilku dni wyglądają niepokojąco, a zarazem dość stabilnie. Wiele wskazuje na dobre pokrycie dużej i bardzo dużej chwiejności (SBCAPE przekraczające 2000-3500 J/kg, a w nocy MUCAPE ponad 2000 J/kg) wraz z umiarkowanymi i silnymi uskokami wiatru (w warstwie 0-6 km przekraczające 20-25 m/s, lokalnie blisko 30 m/s, zaś w warstwie 0-3 km przekraczające 15-20 m/s). Zwracają uwagę również spore niedosyty wilgoci w dolnych warstwach atmosfery.

W takich warunkach w ciągu dnia prawdopodobny jest rozwój kilku izolowanych, ale silnych superkomórek burzowych, które stanowić będą zagrożenie silnym wiatrem przekraczającym 100 km/h oraz gradem, którego średnica w kilku-kilkunastu przypadkach może przekraczać 5-8 cm średnicy. Burze takie przynosić będą też bardzo silny opad deszczu, jednak z racji dość szybkiego przemieszczania się sumy na ogół nie powinny przekraczać 20-30 mm. Ryzyko trąby powietrznej w ciągu dnia będzie ograniczane dość suchymi warstwami na dole – nieco większe, choć nadal niskie, będzie wieczorem.

W godzinach wieczornych od obszaru Śląska po południowy wschód kraju i województwo lubelskie prognozowany jest rozwój licznych burz (również w formie superkomórek), które szybko będą się łączyć i utworzą 1-2 mezoskalowe układy konwekcyjne. W układ/układy wbudowane mogą być sygnatury bow echo, zaś sam układ i skutki jego przejścia mogą zostać sklasyfikowane jako derecho – czyli długotrwała burza wiatrowa. Większą gwałtownością będzie się charakteryzować potencjalny układ przemieszczający się na wschód od linii Wisły. Im dalej na wschód, tym większe będzie ryzyko silnych i niszczących porywów wiatru, przekraczających 100 km/h, a lokalnie 120-130 km/h. W kierunku zachodnim rosnąć będzie natomiast ryzyko silnych opadów deszczu, również prowadzących do podtopień – sumy mogą przekraczać 30-40 mm. We wschodniej części, szczególnie w przypadku burz superkomórkowych, mimo godzin nocnych zagrożeniem może być grad powyżej 3-4 cm średnicy. Ryzyko trąby powietrznej – zarówno związanej z linią szkwału, jak i potencjalnymi superkomórkami – będzie umiarkowane, a rosnąć będzie bliżej zachodniej części 2.stopnia zagrożenia – tam gdzie dostępne będzie więcej wilgoci, a poziom kondensacji będzie znacząco niższy. Burze będą dość szybko wędrować w kierunku północnym, słabnąć dopiero po północy i opuszczając teren Polski w drugiej części nocy bądź nad ranem.

W zachodniej części obszaru, szczególnie w 1.stopniu zagrożenia, burze mogą być „zasilane” z warstw niestabilnych położonych wyżej (konwekcja z uniesienia). Mogą być one aktywne elektrycznie i przynosić bardzo silne opady deszczu, jednak ryzyko pozostałych zjawisk będzie wówczas istotnie ograniczane. Burze mogą tam występować również przy obecności licznych chmur piętra niskiego (stratus).

Ważne! Z powodu potencjalnego zagrożenia układem o znacznym zasięgu przestrzennym, który może powodować znaczne szkody, możliwa jest aktualizacja stopnia zagrożenia. Możliwa jest również korekta obszarów poszczególnych stopni zagrożenia, jednak korekty te nie powinny przekraczać 50-100 km.

… Polska północna – Żuławy, Warmia, Kujawy…

Na tym obszarze już w godzinach porannych może przemieszczać się układ burzowy, który będzie nieść znaczne opady deszczu – miejscami opady mogą przekroczyć 30-50 mm. Burze nie powinny stanowić jednak zagrożenia innymi zjawiskami – z tego powodu obowiązuje 1. stopień zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.