Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.08.2023 i noc 30/31.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.08.2023 godz. 06:00 UTC do 31.08.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, opadów gradu i punktowo silnych porywów wiatru, a także w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.  

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.08.2023 i noc 30/31.08.2023

W środę nastąpi koniec upałów we wschodniej części kraju. Zanim jednak to nastanie, głównie w pierwszej części dnia prognozowany jest na obszarze wschodniej Polski rozwój burz, miejscami gwałtownych z ryzykiem intensywnych opadów deszczu, opadów gradu i punktowo silnych porywów wiatru. Ryzyko rozwoju trąby powietrznej będzie znacznie mniejsze. W drugiej części dnia gorąca masa powietrza zostanie wypchnięta poza wschodnie granice naszego kraju. Burze będą rozwijać się także na południu kraju w rejonie Karpat. W tym przypadku będą mogły występować w różnych miejscach przez całą dobę.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

Rozgrzana, ciepła masa powietrza znajdująca się nad wschodnią częścią Polski, w środę będzie wypychana poza granice naszego kraju za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego, przemieszczającego się stopniowo w kierunku wschodnim. Na krańcach wschodnich temperatura wzrośnie do około 27-28°C, natomiast zachodnia część kraju pozostanie w chłodnej, polarno-morskiej masie powietrza z temperaturą w granicach 15-20°C. Potencjał do rozwoju miejscami gwałtownych burz zaznaczy się przede wszystkim wzdłuż granicy Polski z Białorusią oraz Ukrainą. W tym rejonie prognozowane są wzrosty energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie w granicach 500-1000 J/kg oraz nasilone wskaźniki kinematyczne (uskoki wiatru w warstwie 0-6 km powyżej 20-25 m/s; w warstwie 0-3 km powyżej 15 m/s). W połączeniu z dużą zawartością wilgoci w powietrzu (maksymalna wodność troposfery powyżej 40-45 mm; stosunek zmieszania pary wodnej w granicach 12-13 g/kg) oraz dogodnym wspomaganiem konwekcji (obecność frontu i zbieżność wiatru, a także wielkoskalowe wymuszanie konwekcji) prognozowany jest rozwój licznych struktur burzowych zarówno po stronie polskiej jak i poza granicami naszego kraju. Burze będą przybierały charakter z początku kilku izolowanych komórek bądź superkomórek burzowych, które następnie mogą połączyć się w niewielkie układy wielokomórkowe. Największym zagrożeniem ze strony burz (z uwagi na dużą wodność) będą przede wszystkim ulewne, intensywne opady deszczu, ale także, zwłaszcza w przypadku burz superkomórkowych opady gradu o średnicy powyżej 2-3 cm oraz punktowo silne porywy wiatru. Z uwagi na m.in. niski poziom kondensacji pary wodnej nie można wykluczyć rozwoju trąby powietrznej. Burze powinny rozwijać się w pierwszej części dnia, natomiast główna popołudniowa aktywność burz, prawdopodobnie rozwinie się już poza granicami Polski.

Druga strefa burz prognozowana jest na południu Polski, w rejonie Karpat oraz na przedgórzu. Częściowo także w paśmie Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Tutaj komórki burzowe powinny być znacznie słabsze z uwagi na mniej korzystne parametry kinematyczne i termodynamiczne, jednak dalej mogą być niebezpieczne – zwłaszcza wysoko w górach. Burze będą rozwijać się w cieplejszym sektorze pofalowanego frontu atmosferycznego sięgającego po Słowację i mogą występować w różnych miejscach przez cały okres ważności prognozy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.