Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 01.09.2023 i noc 01/02.09.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.09.2023, godz. 08:00 CEST do 02.09.2023, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 01.09.2023 i noc 01/02.09.2023

PODSUMOWANIE:
W piątek kolejny dzień z chłodną masą powietrza napływającą do Polski z zachodu. Nad Morzem Bałtyckim rozwinie się niż, co będzie skutkowało wzrostem prędkości wiatru w północnej części kraju. Energia CAPE pojawi się na południe od wspomnianego ośrodka niżowego i będzie wynosić do ok. 300 J/kg. W związku z tym na Pomorzu i Warmii już w pierwszej części dnia będą przechodzić słabe lub umiarkowanie silne strefy opadów konwekcyjnych. Na Wybrzeżu konwekcja będzie bardziej intensywna – tu niektóre komórki mogą generować wyładowania atmosferyczne. Burz z uwagi na niewielki spadek temperatury wraz z wysokością w środkowej troposferze nie będzie jednak dużo. Pod wieczór zjawiska te powinny zaniknąć.

W godzinach wieczornych i w pierwszej części nocy z piątku na sobotę przelotne opady deszczu pojawią się na południowym zachodzie Polski. W rejonie Bolesławca i Jeleniej Góry nie można wykluczyć słabej burzy.

W czasie burz w rejonie Wybrzeża i na zachodzie woj. dolnośląskiego należy się liczyć z następującymi zjawiskami współtowarzyszącymi:

  • opadami deszczu o wysokości do ok. 15 mm/h,
  • wiatrem w porywach o prędkości do ok. 75 km/h (tylko na Wybrzeżu),
  • pojedynczymi przypadkami trąb wodnych oraz ich zalążków, lecz warunki do ich formowania w rejonie Wybrzeża będą słabsze, niż miało to miejsce w czwartek.

Ponadto należy podkreślić, że prawdopodobieństwo wystąpienia opadów gradu jest bardzo niskie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.