Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 31.08.2023 i noc 31/01.09.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.08.2023 godz. 06:00 UTC do 01.09.2023, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Do Polski od północnego-zachodu napłynie chłodniejsza masa powietrza o niestabilnej równowadze pionowej. Zatoka niskiego ciśnienia przemieszczać się ma od Morza Północnego po południową Skandynawię.

Wyróżnić można dwa obszary podwyższonego ryzyka rozwoju burz. Pierwszy obejmuje Polskę zachodnią i północno-zachodnią.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 31.08.2023 i noc 31/01.09.2023

Warto zwrócić uwagę na mocno zaostrzony pionowy gradient temperatury powietrza. Dla warstwy 700-500 hPa osiągnie on maksymalnie ok. 8 st.C/1 km. Niewątpliwie z zatoką niskiego ciśnienia będzie związane silne wspomaganie konwekcyjne. Mimo napływu chłodniejszej masy powietrza pomiędzy chmurami Cb oczekiwane jest wystąpienie silniejszej insolacji. Wskaźnik MLCAPE może osiągnąć nawet ok. 500-600 J/kg. Przy takiej chwiejności atmosferyczne spodziewane są słabe i umiarkowane uskoki pionowe wiatru. Choć pionowe ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km może wynieść ponad 15 m/s, to uskok wiatru z niższych warstw atmosfery będzie słaby. Mimo warunków niekwalifikujących się na 1 stopień zagrożenia burze w tym obszarze będą liczne i dość aktywne elektryczne. Występować mają one głównie w formie pojedynczych komórek burzowych łączących się w niewielkie klastry czy układy wielokomórkowe. Przynosić one mogą silniejsze porywy wiatru do 70 km/h. Możliwe są silniejsze opady deszczu – do 15 mm w przeciągu kilkudziesięciu minut. Niewykluczony jest, również grad osiągający średnicę do 2 cm.

Podwyższone (choć nie tak wysokie jak na zachodzie kraju) prawdopodobieństwo burz obejmuje, również południowo-wschodnie krańce Polski. W pobliżu odsuwującego się na wschód frontu chłodnego możliwy jest rozwój chmur Cb niosących silniejsze opady deszczu – do 15 mm przeciągu kilkudziesięciu minut oraz grad do 2 cm i silniejsze porywy wiatru. W Bieszczadach dodatkowym czynnikiem wymuszającym będzie wspomaganie orograficzne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.