Silne układy wysokiego ciśnienia – słoneczna, sucha, stabilna i coraz cieplejsza aura nad Polską

Fot. Grzegorz Zawiślak (Polscy Łowcy Burz0 – wyżowa pogoda nad Bałtykiem

Przeważająca część kontynentu europejskiego została zdominowana przez silny układ wysokiego ciśnienia atmosferycznego „Olenka”, który aktualnie znajduje się bezpośrednio nad naszym krajem. Związane z wyżem silne ruchy zstępujące z coraz niższą wilgotnością względną powietrza sprzyjają występowaniu pogodnej i słonecznej, suchej aury. W najbliższych dniach aż po początek przyszłego tygodnia w całej Polsce możemy liczyć na spore ilości słońca, poza tym zrobi się jeszcze cieplej i goręcej.

W trakcie wtorkowej doby kolejnym układem wysokiego ciśnienia, który co najmniej do weekendu w całym naszym kraju przyniesie dominację słonecznej i stabilnej, suchej aury będzie „Patricia”. W drugiej części tygodnia centrum ośrodka wyżowego przemieści się znad pogranicza wód Morza Północnego i Norweskiego w głąb środkowo-wschodniej Europy, co z kolei umożliwi transport jeszcze cieplejszego powietrza o stałej równowadze termodynamicznej prosto do Polski.

Źródło: pivotalweather.com – prognozowane układy wysokiego ciśnienia na wtorkowe popołudnie (model ECMWF)

Wpływ coraz cieplejszej masy powietrza odczujemy już podczas wtorkowego popołudnia – niska zawartość wilgoci w połączeniu z silnym osiadaniem powietrza będzie sprzyjać wzrostom temperatury maksymalnej do 22°C – 26°C, choć wzdłuż terenów przygranicznych z Niemcami nie można wykluczyć lokalnie 27°C.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury powietrza na wtorkowe popołudnie (model ICON)

Wrześniowe lato będzie rozkręcać się z dnia na dzień – z jednej strony dalszy wpływ silnego obszaru wysokiego ciśnienia z niskimi zasobami wilgoci w strumieniu polarno-morskiej masy powietrza będzie wiązać się z kontynuacją sporej ilości słońca, z drugiej podniesie najwyższą temperaturę maksymalną w trakcie środy nawet do 26°C – 29°C; im bliżej regionów zachodnich, tym przebieg letnich warunków atmosferycznych będzie najcieplejszy.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury powietrza środowe popołudnie (model ICON)

Stabilne warunki atmosferyczne z dominacją suchych i coraz cieplejszych mas powietrza będą sprzyjać wzrostowi zagrożenia pożarowego w wielu lasach kraju. Ponadto, brak spodziewanych opadów atmosferycznych w trakcie kolejnych co najmniej 6-7 dni spowoduje wystąpienie dużego deficytu wilgoci na przeważającym obszarze środkowej oraz południowej części Europy.

Źródło: tropicaltidbits.com – spodziewany znaczny deficytów opadów w naszej części Europy do końca bieżącego tygodnia (model CFS)

Od czwartku po niedzielę w większości Polski dalsze zaleganie ciepłego i suchego powietrza będzie wiązać się ze wzrostami temperatury maksymalnej powyżej 23°C – 29°C, z prawdopodobną kulminacją ciepłej i gorącej aury podczas weekendu.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury powietrza czwartkowe popołudnie (model ICON)

Ze względu na wyśmienicie zapowiadający się weekend pod względem ciepłego i gorącego, a także słonecznego przebiegu warunków pogodowych, warto już teraz zaplanować sobie aktywniejszy wypoczynek. Niezależnie od tego czy wyjedziemy w góry, nad jeziora, czy wody Morza Bałtyckiego, pogoda w każdym miejscu powinna podładować nasze baterie słoneczne w kończącym się pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego. Z aktualnie dostępnych prognoz modeli numerycznych wynika, że podczas soboty i niedzieli, kiedy w dalszym ciągu pozostaniemy w zasięgu układu „Omega” z silnym osiadaniem oraz niską wilgotnością powietrza, najwyższa temperatura maksymalna będzie mogła wzrastać nawet do 27°C – 29°C, choć punktowo nie można wykluczyć osiągnięcia lub nieznacznego przekroczenia granicy 30°C.

Źródło: wxcharts.com – aktualna, póki co orientacyjna prognoza możliwego silniejszego ocieplenia na sobotę (model ICON)

Letni okres w pogodzie będzie mieć swoje odzwierciedlenie także w dodatniej anomalii termicznej, która w wielu miejscach Europy Środkowej oraz Zachodniej osiągnie i przekroczy nawet 4°C – 8°C w stosunku do średniej normy wieloletniej dla tego konkretnego tygodnia pierwszej dekady września. Szczególnie duże odchylenie termiczne spodziewane jest we Francji, gdzie już dziś zwrotnikowe powietrze przyniosło silny upał objawiający się najwyższą temperaturą maksymalną wynoszącą aż 36°C – 37°C. W kolejnych dniach to właśnie Republika Francuska będzie doświadczać najsilniejszej fali wrześniowych upałów wymieszanej z całkiem sporymi ilościami pyłu saharyjskiego podrywanego przez nasilony przepływ wiatru w wyższych warstwach troposfery prosto znad pustynnych terenów Afryki Północnej.

Źródło: tropicaltidbits.com – prognozowane dodatnie odchylenie temperatury powietrza w wielu regionach kontynentu europejskiego na nadchodzący tydzień (model CFS)

W przypadku utrzymania się rozległej blokady wyżowej w postaci stabilnego układu „Omega” również na początku przyszłego tygodnia, pierwsze dni drugiej dekady września na terenie Polski nie powinny przynieść istotniejszych zmian w przebiegu ciepłych i gorących, a być może również upalnych, ponadto pełnych sporych ilości słońca, warunków atmosferycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.