Cyrkulacja zachodnia atmosfery – częstsze opady, silniejsze wahania ciśnienia, wzrost prędkości wiatru

Źródło: http://kamery.topr.pl/ – iście zimowa aura panująca w Tatrach

Iście zimowe warunki atmosferyczne zagościły w ostatnich dniach na tereny górskie. Szczególnie spore ilości śniegu spadły w wyższych partiach Tatr, gdzie obecnie stan całkowitej pokrywy śnieżnej wynosi przeważnie od 20 cm do 45 cm. Wśród najbardziej zaśnieżonych miejsc znajdują się między innymi: Kasprowy Wierch (36 cm), Hala Gąsienicowa (38 cm) oraz Dolina Pięciu Stawów (45 cm). Przed obszarami górskimi i podgórskimi mroźna noc, co oznacza, że jutrzejszy początek dnia na niżej położonych terenach Tatrzańskiego Parku Narodowego czy górnej części Podhala, gdzie pokrywa śnieżna uległa większemu lub mniejszemu stopieniu, przyniesie niebezpieczne oblodzenia. Wychodząc w góry musimy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiedniego sprzętu – raczki, raki oraz czekan to podstawowe wyposażenie w chłodnym półroczu z zalegającą coraz większą pokrywą śnieżną. Z punktu widzenia słonecznych warunków pogodowych z kilkustopniowym mrozem, poniedziałek niewątpliwie będzie zachęcać do wypraw górskich. Ale jeszcze raz pragniemy zaznaczyć o śliskości panującej zwłaszcza na dolnych odcinkach szlaków.

Źródło: wxcharts.com – prognoza aktywniejszej strefy opadów deszczu na pierwszą połowę poniedziałkowej nocy, która następnie szybko będzie kierować się dalej na wschód (ECMWF)

Poniedziałkowa doba zapoczątkuje nad Polską wędrówkę kolejnego układu frontów atmosferycznych związanego z mocniej pogłębionym ośrodkiem niskiego ciśnienia „Jasper”, który we wtorek nasunie się nad wody Bałtyku. W strumieniu coraz aktywniejszej cyrkulacji strefowej atmosfery polegającej na bardziej dynamicznym przepływie polarno-morskich mas powietrza znad Atlantyku i Europy Zachodniej w głąb środkowej części kontynentu europejskiego, musimy oczekiwać coraz większej ilości opadów deszczu (w górach także śniegu i deszczu ze śniegiem) z nasilającą się prędkością wiatru. Szczególnie sporo wilgoci w atmosferze zgromadzi się od drugiej połowy poniedziałku, przez noc z poniedziałku na wtorek, całą wtorkową dobę po środę, kiedy w wielu regionach Polski będą występować opady deszczu o zmiennym, w tym umiarkowanym, przejściowo dość intensywnym natężeniu.

Źródło: tropicaltidbits.com – prognoza anomalii opadów w trakcie najbliższego tygodnia. Widzimy przewagę wilgotnych, deszczowych mas powietrza w środowisku cyrkulacji zachodniej atmosfery (CFS)

Pod dominacją deszczowych frontów atmosferycznych najprawdopodobniej minie większość nadchodzącego tygodnia. O ile wtorek początkowo najwięcej wilgoci z umiarkowanymi oraz dość intensywnymi, ciągłymi opadami deszczu przyniesie w całym pasie województw północnych, tak w drugiej części dnia, nocą z wtorku na środę, a także w trakcie środy opady będą rozprzestrzeniać się nad pozostałe regiony kraju. W wyniku zaostrzającego się gradientu poziomego ciśnienia atmosferycznego po południowej stronie głębszego układu niżowego znad południowej Szwecji i Morza Bałtyckiego, należy też liczyć się z istotnym nasilaniem prędkości wiatru – głównie wiejącego z południowego – zachodu i zachodu, zaś w środę również z sektora północno – zachodniego, którego porywy będą potęgować jeszcze większe odczucie chłodu.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane wzrosty temperatury powietrza na wczesne wtorkowe popołudnie (ECMWF)

O ile poniedziałek w całym kraju będzie mijać pod znakiem chłodniejszych lub co najwyżej umiarkowanie ciepłych warunków pogodowych z temperaturą maksymalną powietrza oscylującą w granicach 5°C – 10°C, tak nocą z poniedziałku na wtorek, za strefą ciepłego frontu atmosferycznego do Polski od zachodu wkroczy cieplejszy sektor polarno-morskiej masy powietrza. W jego zasięgu temperatura powietrza będzie rosnąć, co do wtorkowego poranka szczególnie odczują województwa zachodnie, południowe, środkowe i częściowo północne, gdzie na termometrach ujrzymy około 7°C – 13°C (górna granica przedziału dotyczy południowo – zachodniej Polski). Stosunkowo ciepła aura pozostanie z nami również podczas wtorku – wówczas wartości temperatury maksymalnej w większości Polski wyniosą przeważnie 7°C – 13°C, przy czym z najcieplejszym przebiegiem warunków pogodowych należy się liczyć na zachodzie oraz południu. Najchłodniejszy strumień powietrza pozostanie w rejonach północno – wschodnich, gdzie w godzinach popołudniowych powietrze zdoła się ogrzać raptem do 4°C – 6°C.

Źródło: mapy.meteo.pl – aktualna prognoza opadów deszczu na wtorkowe popołudnie (UMPL 4 km)

Druga część tygodnia minie pod znakiem ponownego ochłodzenia, które może zakończyć się spływem arktycznej masy powietrza. Szczególnie chłodno może zrobić się w okolicach weekendu, natomiast do tego czasu (środa – czwartek) spodziewamy się temperatury maksymalnej oscylującej w granicach na ogół 3°C – 10°C, z chłodniejszymi rejonami północno – wschodnimi, zaś cieplejszym pasem województw południowych i zachodnich. Obok występujących opadów deszczu, nasilającego się wiatru i silniejszych wahań ciśnienia atmosferycznego, możemy również liczyć na pojawiające się przejaśnienia oraz przejściowe rozpogodzenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.