Weekendowe ochłodzenie – opady deszczu stopniowo przechodzące w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg

Źródło: wxcharts.com – prognoza opadów mieszanych – deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu na piątkowy wieczór (ICON)

Listopad od samego początku praktycznie na terenie całego naszego kraju przynosi dodatnią anomalię temperatury, której sprzyjają przeważnie łagodne napływy polarno-morskich mas powietrza – na przemian w cyrkulacji strefowej (zachodniej) oraz południkowej atmosfery. Poza przejściowymi akcentami mrozu i śniegu zaznaczającymi się głównie na terenach górskich oraz miejscami podgórskich, dominującym typem opadu jest deszcz, a tego w ostatnich dniach zdecydowanie nie brakuje. Co więcej – przed nami również deszczowa druga połowa tygodnia, która już wkrótce zacznie też sprzyjać pojawianiu się opadów mieszanych w postaci deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu także na obszarach nizinnych.

Źródło: wxcharts.com – prognoza wzrostów temperatury powietrza na piątkowe popołudnie (ICON)

Za zmianę opadu z postaci ciekłej w stałą będzie odpowiadać przejściowo coraz większy wpływ mocniej wychłodzonej masy powietrza pochodzenia arktycznego, która w najbliższych dniach zacznie być odczuwalna na wyraźnie większym obszarze naszego kraju, docierając z północno – wschodnich i wschodnich obszarów kontynentu europejskiego. Zanim jednak nadejdzie weekend, deszczowo w większości regionów Polski zapowiada się również piątek, kiedy znad Europy Środkowej dalej w kierunku wschodnim będzie przemieszczać się aktywniejszy układ niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych. Szczególnie sporo wilgoci w powietrzu oczekiwanej jest na południu, wschodzie, w centrum oraz na północy – to właśnie na tych terenach Polski praktycznie przez większość dnia należy się liczyć z deszczowym obliczem rozpoczętej drugiej połowy listopada.

Źródło: wxcharts.com – prognoza chłodnego strumienia powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa, tj. 1,5 km n.p.g. nad Europą Środkową na noc z piątku na sobotę (ECMWF)

Jednocześnie to właśnie piątkowa doba zainicjuje w Polsce proces coraz silniejszego ochładzania, a co za tym idzie – zmianę opadów deszczu w deszcz ze śniegiem oraz mokry śnieg w zasięgu zokludowanego frontu atmosferycznego. W ciągu dnia wpływ coraz chłodniejszego powietrza odczują rejony północno – wschodnie, częściowo północne i wschodnie, gdzie temperatura maksymalna wzrośnie w okolice zaledwie 0°C – 3°C. Opady śniegu najwcześniej pojawią się w górach, na Warmii i lokalnie Mazurach, po czym po południu oraz wieczorem forma mieszana (deszcz ze śniegiem, mokry śnieg) oczekiwana jest na ww. obszarach kraju.

Źródło: mapy.meteo.pl – prognoza opadów mieszanych, w tym mokrego śniegu (kolor niebieski) na drugą część nocy z piątku na sobotę w oparciu o wyliczenia modelu UMPL 4 km

Główny proces ochładzania poprzez coraz większy zasięg mocniej wychłodzonego powietrza arktycznego spodziewany jest nocą z piątku na sobotę oraz w trakcie soboty. Wówczas opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu o słabym i umiarkowanym, okresami silniejszym natężeniu, obok terenów górskich i podgórskich, prognozowane są na wyraźnie większym obszarze województw wschodnich, środkowych oraz częściowo północnych. Mieszana forma opadu będzie występować przy obniżeniu się temperatury minimalnej powietrza na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu w okolice -1 °C – 1°C, przez co na drogach i chodnikach dojdzie do powstania oblodzenia. Jeszcze chłodniejsze warunki pogodowe zaznaczą się w regionach północno – wschodnich, gdzie najniższe wartości temperatury minimalnej w sobotni poranek mogą obniżyć się do -3°C – -2°C.

Źródło: wxcharts.com – spodziewane ochłodzenie w trakcie sobotniego popołudnia (ICON)

Weekend najwięcej wilgoci z opadami mieszanymi początkowo przyniesie w całym pasie wschodnim, w centrum oraz wzdłuż województw południowych. Od rejonów północnych i zachodnich przejściowe zmniejszanie się zawartości pary wodnej w dolnej troposferze zacznie sprzyjać pojawianiu się przejaśnień i rozpogodzeń, choć przelotne opady deszczu również i na tych obszarach będą zaznaczać swoją obecność. W sobotnie popołudnie, przy rozbudowie klina podwyższonego ciśnienia atmosferycznego z południowego – zachodu Europy, temperatura maksymalna powietrza będzie oscylować w granicach -1°C – 2°C w województwach wschodnich, północno – wschodnich, częściowo północnych, środkowych oraz cz. na południu do 5°C – 6°C, punktowo 7°C w rejonach zachodnich i północno – zachodnich. W opadach mokrego śniegu przewiduje się zabielenie krajobrazów kilkucentymetrową pokrywą.

Źródło: mapy.meteo.pl – spodziewana strefa opadów mieszanych na ciepłym froncie atmosferycznym na niedzielne, wczesne popołudnie, z dalszą wędrówką opadów w kierunku wschodniej Polski (UMPL 4 km)

Niedziela, po mroźnym poranku na terenach podgórskich, w rejonach północno – wschodnich i północnych (temperatura minimalna w tzw. klatce meteorologicznej może spaść poniżej -5°C – -3°C), ponownie zacznie napędzać cyrkulację zachodnią mas powietrza pochodzenia polarnego o cechach morskich, a proces ocieplania i tym samym wzrostu temperatury zapoczątkuje strefa ciepłego frontu atmosferycznego z opadami deszczu, ale również deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu o umiarkowanym, okresami dość silnym stopniu intensywności. Opady mieszane poprzedzające nadejście cieplejszego strumienia powietrza prognozowane są zwłaszcza w województwach północnych, środkowych, częściowo zachodnich, miejscami południowych oraz wzdłuż pasa wschodniego, najpóźniej (późne popołudnie, wieczór, pierwsza połowa nocy) docierając nad wschodnią część kraju. W opadach śniegu nawierzchnie dróg przejściowo będą śliskie, a widzialność wyraźnie ograniczona. Od pasa zachodniego, gdzie będzie docierać coraz cieplejsze powietrze z zachodnich obszarów Europy, temperatura maksymalna wzrośnie do 7°C – 9°C (w pobliżu pogranicza polsko-niemieckiego lokalnie 10°C), a jej dzienne maksimum przypadnie na późniejsze popołudnie oraz godziny wieczorne. Na pozostałym terenie Polski wartości temperatury maksymalnej wyniosą około -1°C – 4°C, z najchłodniejszym przebiegiem aury na północnym – wschodzie, wschodzie, północy, w centrum oraz na obszarach podgórskich.

Z obecnie dostępnych wyliczeń modeli numerycznych wynika, że pochmurno i deszczowo (na krańcach północno – wschodnich miejscami jeszcze śnieżnie) w większości kraju zapowiada się również poniedziałek – wówczas z zachodu na wschód Polski prognozowane jest przetoczenie się kolejnych stref frontów atmosferycznych związanych z zachodnim przepływem polarno-morskich mas powietrza.

Źródło: mapy.meteo.pl – prognoza mokrego przebiegu aury z opadami deszczu, lokalnie mokrego śniegu na poniedziałkowe przedpołudnie (UMPL 4 km)
Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.