Prognoza konwekcyjna na dzień 23.11.2023 i noc 23/24.11.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.11.2023, 07:00 CET do 24.11.2023, 07:00 CET

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej, północno-zachodniej, a częściowo także zachodniej części kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.11.2023 i 22/23.11.2023

PODSUMOWANIE:
W czwartek Polska znajdzie się pod wpływem aktywnego ośrodka niżowego znad Zatoki Fińskiej, z którym związany będzie system frontów atmosferycznych. Przyniesie on w rejonie Polski silne porywy wiatru oraz opady. Na froncie chłodnym istnieje możliwość utworzenia się formacji liniowej, która przynieść ma głównie silny wiatr. Jego prędkość w porywach lokalnie będzie przekraczać 90 km/h, dodatkowo wystąpią opady deszczu, krupy śnieżnej lub drobnego gradu. Ponadto mogą pojawić się także wyładowania atmosferyczne. Największe szanse na nie pojawią się w godzinach wieczornych w północnej części obszaru objętego stopniem 1. zagrożenia. W nocy z czwartku na piątek pojedynczych burz należy się spodziewać w pozostałej części kraju objętej możliwością ich wystąpienia. Prawdopodobieństwo zjawisk będzie niewielkie, jednak nadal mogą im towarzyszyć silne porywy wiatru (do ok. 90 km/h). W drugiej części nocy największe prawdopodobieństwo wyładowań atmosferycznych prognozowane jest w południowej połowie kraju.

Podsumowując, w okresie obowiązywania prognozy oczekujemy wystąpienia następujących zjawisk konwekcyjnych, które mogą również współwystępować z burzami:

  • punktowo silne porywy wiatru (do ok. 100 km/h w obrębie strefy 1. stopnia zagrożenia i do 80-90 km/h w pozostałej części kraju objętej możliwością burz),
  • opadów deszczu, krupy śnieżnej i drobnego gradu o wysokości 5-10 mm/h.

OMÓWIENIE:

… obszar objęty 1. stopniem zagrożenia …
Do rozwoju możliwej struktury liniowej przyczyni się obecność prądu strumieniowego nad Polską, który będzie odpowiedzialny za wysokie wartości wskaźników kinematycznych. Pionowe ścinanie wiatru DLS osiągnie nawet 40-50 m/s, a LLS – do 20-25 m/s. Potencjalny rozwój formacji liniowej, jak i samych lokalnych burz, związany będzie z wystąpieniem silnego wymuszania wznoszenia w rejonie chłodnego frontu atmosferycznego, marginalnej chwiejności atmosfery oraz znacznego pionowego spadku temperatury (ok. 7K/km). Warto zauważyć, że wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego w dolnej troposferze rozwinie się ostra, choć niewielka zatoka niżowa. Liniowy układ konwekcyjny najpierw pojawi się w północnej części kraju (godziny wieczorne) i stopniowo będzie się przemieszczać w głąb lądu, obejmując dalej swym zasięgiem województwo lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, a także częściowo łódzkie i warmińsko-mazurskie. Układ zacznie słabnąć w pierwszej części nocy, wkraczając nad południową część województwa wielkopolskiego, łódzkiego oraz lubuskiego oraz północną część Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Nad ranem powinien być już słaby i raczej zdezorganizowany, jednak gdzieniegdzie wciąż może generować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Warto dodać, iż stopień 1. zagrożenia z oznaczeniem prawdopodobieństwa wystąpienia burz 15% oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest niskie, jednak znacząco podwyższone jest prawdopodobieństwo wystąpienia silnych porywów wiatru w obrębie układów powstałych w wyniku konwekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.