Prognoza konwekcyjna na dzień 22.12.2023 i noc 22/23.12.2023 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 22.12.2023, godz. 08:00 UTC do 23.12.2023, godz. 06:00 UTC

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru pochodzenia konwekcyjnego.

PODSUMOWANIE:

W piątek Polska pozostanie w zasięgu głębokiego niżu, a nad całym krajem spodziewane jest przechodzenie chmur konwekcyjnych i przelotnych opadów. Na terenie całego kraju nie można w pełni wykluczyć wystąpienia wyładowań atmosferycznych, jednak najniższe prawdopodobieństwo burz dotyczy północno wschodniej części kraju.

Chmurom Cb i burzom mogą towarzyszyć następujące zjawiska:

  • silne, przelotne opady deszczu ze śniegiem, mokrego śniegu i krupy śnieżnej lub lodowej – będą one powodować znaczne pogorszenie warunków na drogach, oblodzenia oraz duże ograniczenie widzialności poziomej;
  • silne porywy wiatru, przekraczające miejscami 90-100 km/h – silny wiatr spodziewany jest na terenie całego kraju, jednak na obszarze 1. stopnia zagrożenia burzami najsilniejsze porywy wiatru będą związane z chmurami burzowymi.

W związku z dynamiczną sytuacją meteorologiczną zaleca się śledzenie aktualnych ostrzeżeń w systemie SkyPredict https://lowcyburz.pl/sp3/index2.html oraz na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

OPIS SZCZEGÓŁOWY:

W piątek Polska pozostanie pod wpływem głębokiego niżu, który będzie się wypełniać nad Bałtykiem. W ciągu dnia znajdować się będzie w rejonie Łotwy. Pomiędzy niżem a wyżem, który znajduje się nad Atlantykiem, różnica ciśnienia wyniesie przeszło 80 hPa – przyczyni się to do występowania silnego wiatru w całym profilu pionowym, również przy ziemi.

W ciągu dnia napływać będzie chłodna, chwiejna masa powietrza polarnego morskiego, a później również pochodzenia arktycznego. W warunkach takich prognozowany jest rozwój chmur konwekcyjnych Cumulonimbus, które będą przynosić silne, przelotne opady. Z powodu postępującego ochłodzenia będą to głównie opady śniegu z deszczem i śniegu oraz krupy śnieżnej i lodowej. Ponadto warunki będą umożliwiać powstawanie niewielkich formacji liniowych lub wielokomórkowych.

Silny przepływ na poziomie poniżej 1,5 km będzie faworyzować występowanie silnych porywów wiatru. W przypadku przechodzenia zjawisk konwekcyjnych (przelotne opady, burze) porywy będą mogły przekraczać 80 km/h, a miejscami 90 km/h. Zjawiska będą się przemieszczać na południowy wschód, występować mogą przez większość doby.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych dotyczy obszaru 1. stopnia zagrożenia. Prognozuje się tam wystarczający pionowy gradient termiczny i rozwój wierzchołków chmur konwekcyjnych powyżej izotermy -20°C, a dodatkowo będą występować duże uskoki wiatru w dolnym kilometrze oraz 3 kilometrach. Na pozostałym obszarze Polski warunki będą nieco słabsze, a na północy i północnym wschodzie przez większość dnia dominować będzie zachmurzenie warstwowe związane z zawijającym się na tyłach niżu frontem zokludowanym. Będzie on przynosić przede wszystkim silne opady śniegu i deszczu ze śniegiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.