Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 04.02.2024 i noc 04/05.02.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.02.2024, godz. 07:00 CET do 05.02.2024, godz. 07:00 CET

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru.

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.02.2024 i noc 04/05.02.2024

PODSUMOWANIE:
Nad północną częścią Europy znajduje się rozległy wielocentryczny obszar niskiego ciśnienia, za sprawą którego do środkowej części Europy napływają dość cieple masy powietrza polarnego morskiego z zachodu i z północnego zachodu. Z obszarem niskiego ciśnienia wiąże się jednak równoleżnikowo rozciągnięta strefa aktywnych frontów atmosferycznych. W niedzielę nad południem Polski będzie stacjonował pofalowany front atmosferyczny, natomiast w nocy z niedzieli na poniedziałek od północnego zachodu w głąb kraju będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Finlandii. Ostatecznie obydwa fronty złączą się w jeden zalegający nad południem kraju, przy czym po jego północnej stronie napłynie znacznie chłodniejsze powietrze arktyczne morskie (pochodzące z rejonu Islandii i M. Norweskiego). Powietrze to będzie charakteryzowało się niewielką chwiejnością troposfery, ale wystarczającą na rozwój chmur Cumulonimbus dających wyładowania atmosferyczne, silne przelotne opady różnego typu i punktowo bardzo silne porywy wiatru. Zjawiska pojawią się już w drugiej części nocy na północnym wschodzie Polski.

W czasie burz należy się liczyć z następującymi zjawiskami współwystępującymi:

  • wiatrem w porywach o prędkości do 70-85 km/h, punktowo do 85-100 km/h,
  • dość silnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej (ewentualnie małego gradu o średnicy do 2 cm) o wysokości 5-10 mm,
  • istnieje marginalne prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej.

OMÓWIENIE:

… północny wschód Polski …
Burze w tej części kraju niewykluczone są w drugiej części nocy z niedzieli na poniedziałek. Pod wpływem energii CAPE do ok. 150 J/kg, zbieżności wiatru w dolnej troposferze, silnego wymuszania wznoszenia w środkowej troposferze i silnego pionowego ścinania wiatru (DLS do  50 m/s, LLS do 15-20 m/s) należy oczekiwać rozwoju kilku niewielkich liniowych układów konwekcyjnych. Niewykluczona jest też słabo rozbudowana superkomórka burzowa. Podwyższona wartość SRH 0-1 km i 0-3 km AGL (do ok. 250 m2/s2 w obydwóch przypadkach) może skutkować tendencją do rozwoju wirów mezoskalowych w obrębie liniowych układów konwekcyjnych. W związku z powyższym w obrębie liniowych układów konwekcyjnych lub superkomórki nie można wykluczyć trąby powietrznej, ale jej prawdopodobieństwo będzie znikome. Natomiast najważniejszym zagrożeniem będą bardzo silne punktowe porywy wiatru. Ich przyczyną będzie sprowadzanie przez nawet słabe prądy zstępujące pędu mas powietrza z wyższych partii troposfery na dół. Na poziomie izobarycznym 850 hPa prognozowana prędkość wiatru wyniesie 25-30 m/s, a w środkowej troposferze nawet więcej. W związku z powyższym lokalnie w obrębie układów konwekcyjnych porywy wiatru mogą sięgać prędkości 90-100 km/h lub nawet nieco więcej, stąd decyzja o wydaniu 1. stopnia zagrożenia. W poniedziałek w ciągu dnia strefa opadów konwekcyjnych z możliwością występowania burz obejmie również centrum i wschód kraju.

… południowy zachód Polski …
W tej części kraju pojawi się silne wymuszanie wznoszenia w środkowej troposferze, co doprowadzi do rozwoju stref z silnymi opadami deszczu, chwilami o natężeniu typowym dla opadów konwekcyjnych. Szczególnie duże opady wystąpią w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek nad ranem. Istnieje znikome prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych, jednak względnie niski pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze będzie stanowił poważne utrudnienie w rozwoju chmur Cumulonimbus przejawiających jakąkolwiek aktywność elektryczną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.