Luty rozpoczął się bardzo ciepło i deszczowo

Pierwszy tydzień lutego (1.02-7.02) był bardzo ciepły i deszczowy. Dodatnia anomalia temperatury w centrum i na południu Polski sięgnęła nawet +6 – +6,5°C. Najmniejsza dodatnia anomalia wystąpiła nad morzem: w Ustce (+3,5°C).

W wielu regionach Polski spadło bardzo dużo opadu, przede wszystkim w postaci deszczu. Przypominamy, że norma wieloletnia dla lutego, wyłączając w tym obszary górskie wynosi w Polsce przeważnie ok. 25-35 mm. Tymczasem największy opad do 7 lutego odnotowano na północy i w pasie centralnym, gdzie łączna suma opadu wyniosła przeważnie od 30-45 mm. Lokalnie deszczu spadło jeszcze więcej, co przyczyniło się do wezbrań rzek i wystąpienia miejscowych podtopień i zalań, a nawet lokalnych powodzi.

Wśród stacji synoptycznych IMGW-PIB najwięcej deszczu dotychczas spadło w Suwałkach – tam suma opadów przez pierwszy tydzień wyniosła 48,4 mm. Daje nam to aż 153% normy za ten miesiąc. Taka ilość opadu w pierwszym tygodniu miesiąca jest bardziej charakterystyczna dla miesięcy wiosennych i letnich niż zimowych.

Z kolei najmniej deszczu spadło w pasie centralnym i na miejscami na południowym zachodzie Polski: od 10 do 20 mm. Lokalnie (jak np. w Sandomierzu) ilość opadu była jeszcze mniejsza.

Wyliczenia modeli numerycznych na kolejny tydzień wskazują na to, że w dalszym ciągu będzie mokro i wilgotno, a w wielu regionach spadnie dodatkowo 25-35 mm deszczu. Lokalnie suma opadów będzie większa.

Całkowita suma opadu wyliczana przez model numeryczny ECMWF HRES 0.1° do 17 lutego, godz. 12 UTC. Źródło: WXcharts.com

W dalszym ciągu będzie również bardzo ciepło. Szczególnie jutro temperatura powietrza może sięgnąć lokalnie nawet 14-15°C na południu Polski.

Symulacja temperatury powietrza na jutro (10 lutego), godz. 12 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1°. Źródło: WXcharts.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.