Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 16.03.2024 i noc 16/17.03.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 15.03.2024, godz. 07:00 CET do 16.03.2024, godz. 07:00 CET

Prognoza konwekcyjna na dzień 16.03.2024 i noc 16/17.03.2024

PODSUMOWANIE:

Nad południową częścią Szwecji i nad Morzem Bałtyckim z zachodu/północnego zachodu na wschód/południowy wschód będzie przemieszczał się ośrodek niskiego ciśnienia, z którym będzie związany system frontów atmosferycznych. W sobotę w ciągu dnia nad Polską znajdzie się stosunkowo ciepła i wilgotna masa powietrza, która od zachodu będzie wypychana przez chłodny front atmosferyczny wcześniej wspomnianego niżu. Energia CAPE wzrośnie w godzinach popołudniowych do 150-350 J/kg, zwłaszcza w regionach, w których przed południem ustąpi zachmurzenie. Strefa chwiejnej masy powietrza obejmie znaczną część kraju, jednak główna strefa zjawisk rozwinie się w rejonie chłodnego frontu atmosferycznego, w strefie dość silnej zbieżności wiatru w dolnej troposferze.

Choć wskaźniki kinematyczne będą miały tylko nieznacznie podwyższoną wartość, to pomimo tego w pobliżu linii chłodnego frontu atmosferycznego nie wyklucza się powstania bardziej długotrwałego liniowego układu konwekcyjnego, który może ze sobą nieść dość silne porywy wiatru, punktowo do ok. 75 km/h. Układ ten prawdopodobnie będzie poprzedzony przez rozproszone, pojedyncze i stosunkowo nietrwałe komórki konwekcyjne. Silniejsze komórki będą zdolne do generowania wyładowań atmosferycznych, silnych opadów deszczu i drobnego gradu (o średnicy do ok. 1,5 cm). Pod wieczór front wraz z burzami może już dotrzeć do linii Suwałki – Katowice. Zjawiska konwekcyjne zaczną wtedy słabnąć i zanikać, a liniowa formacja konwekcyjna występująca wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego ulegnie dezorganizacji. Pomimo tego wzdłuż chłodnego frontu nadal mogą występować dość silne porywy wiatru, punktowo do 60-70 km/h.

W czasie burz należy się liczyć z następującymi zjawiskami współwystępującymi:

  • wiatrem w porywach o prędkości do 65-75 km/h,
  • opadami gradu o średnicy 1-1,5 cm,
  • dość silnymi opadami deszczu o wysokości 5-10 mm (w ciągu 1h).

Dodatkowo ze względu na niski poziom LCL i miejscami znaczną wartość pionowego gradientu temperatury w warstwie 0-1 km AGL istnieje marginalne prawdopodobieństwo wystąpienia słabej trąby powietrznej, zwłaszcza w zachodniej i centralnej części kraju.

Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne mogą doprowadzić do szkód i nieszczęścia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.