Trochę słońca, trochę deszczu – prognoza pogody na najbliższe kilka dni

Prognoza opadów oraz zachmurzenia na wtorek, 10:00 CET, model UMPL

Wtorek przyniesie nam aurę bardziej zimową niż wiosenną.  Opady mieszane mogą pojawić się miejscami na północy i na wschodzie kraju. Nad ranem w wielu miejscach kraju temperatura spadnie poniżej zera; szczególnie tam, gdzie pojawią się rozpogodzenia. W ciągu dnia sporo przejaśnień pojawi się na zachodzie i w centrum kraju. Chwile ze słońcem możliwe będą również na pozostałym obszarze kraju. Temperatura osiągnie ok. 7-10⁰C na zachodzie i południowym zachodzie oraz na ogół do 5-7⁰C na wschodzie. Nieco chłodniej będzie na północnym wschodzie, gdzie na termometrach do ok. 2-4⁰C. Podobne wartości temperatury maksymalnej wystąpią na krańcach południowych.

Temperatura maksymalna, środa, model GFS

W środę pogodna aura zapowiada się na zachodzie i południowym wschodzie. W tych rejonach w ciągu dnia słońce przebijać się będzie przez chmury piętra wysokiego i średniego, z których nie powinno jednak padać. Wyjątkiem będzie północny zachód, gdzie pod wieczór mogą pojawić się słabe opady deszczu. Na wschodzie kraju chmur będzie więcej oraz lokalnie wystąpią przelotne opady deszczu. Wieczorem na wschodzie kraju opady osłabną a zachmurzenie zacznie się rozpraszać. i zachmurzenie. Temperatura osiągnie wartości w przedziale od 12 do 16⁰C w zachodniej części Polski; w pozostałej części kraju na ogół 7-11⁰C. Najchłodniej na wschodzie – maksymalnie 7⁰C.

Temperatura maksymalna, czwartek, model GFS

W nocy ze środy na czwartek od zachodu nad Polskę wkroczy strefa opadów . Będzie ona związana z niżem barycznym i strefą frontu okluzji oraz frontu chłodnego. Strefa ta będzie przemieszczała się stopniowo przez całą Polskę, obejmując swym zasięgiem najpierw północny zachód a w ciągu dnia także centrum i południe kraju.  Na południu na termometrach zobaczymy maksymalnie do 10-14 stopni. Chłodniej będzie na północy, gdzie temperatura osiągnie ok. 5-7⁰C.

Prognozwana sytuacja baryczna w czwartek, 13:00 CET, model ICON
Prognoza czwarkowych opadów, 10:00 CET, model ECMWF HRES
Temperatura maksymalna, piątek, model GFS

W piątek zobaczymy prawdopodobnie zbliżone wartości temperatury, jednak pamiętajcie, że im dłuższy okres prognozy, tym wyższa jest jej zmienność. Na przykład prognozy numeryczne na przyszły tydzień cechuje ogromna zmienność pod względem przebiegu pogody, w tym temperatury. Niektóre aktualizacje prognoz numerycznych wskazują na typowo wiosenną pogodę, podczas gdy kilka godzin później, w kolejnej aktualizacji pojawia się nawet pokrywa śnieżna. Pogoda na Wielkanoc pozostanie więc do samego końca niewiadomą 🙂

Opracowanie: Filip Szymanek, Wojciech Pilorz; grafiki: wxcharts.com, dwd.de

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, News, Prognozy i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.