Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 23.03.2024 i noc 23/24.03.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.03.2024, godz. 07:00 CET do 24.03.2024, godz. 07:00 CET

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla centrum i południa kraju głównie z powodu możliwości wystąpienia silnych porywów wiatru. Nie wyklucza się 1-2 trąb powietrznych.

Prognoza konwekcyjna dla na dzień 23.03.2024 i noc 23/24.03.2024

PODSUMOWANIE:
Zasadniczy wpływ na pogodę centralnej części Europy w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie miał rozległy obszar niskiego ciśnienia ciągnący się od Morza Norweskiego po Finlandię. Po południowej części tego obszaru z zachodu na wschód będzie przemieszczało się zafalowanie na froncie, z którego nad Polską rozwinie się niż wtórny. W ciepłym wycinku tego niżu pojawi się niewielka energia CAPE (do ok. 200 J/kg) i warunki do sprzyjające rozwojowi układów konwekcyjnych (w tym wymuszanie wznoszenia w środkowej troposferze oraz dość silna strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze). Duże prędkościowo-kierunkowe zróżnicowanie wiatru w dolnej i środkowej troposferze będzie przyczyną występowania dość silnego pionowego ścinania wiatru, co może doprowadzić do rozwoju bardziej trwałego, liniowego układu konwekcyjnego. Układ ten przede wszystkim może być przyczyną wystąpienia silnych, punktowo bardzo silnych porywów wiatru. Ponadto do zachodu Polski późnym popołudniem i wieczorem dotrze kolejna strefa chwiejności, w której mogą rozwijać się bardziej wypiętrzone chmury Cumulonimbus mogące generować wyładowania atmosferyczne, ale będzie ona miała mniejsze znaczenie, niż strefa prognozowana w rejonie chłodnego frontu atmosferycznego.

W czasie burz należy się liczyć z następującymi zjawiskami współwystępującymi:

  • wiatrem w porywach o prędkości do 70-80 km/h, punktowo na południu i w centrum do ok. 90-100 km/h.
  • silnymi opadami deszczu o wysokości 8-15 mm (w ciągu 1h),
  • nie wyklucza się opadów gradu o średnicy do ok. 1 cm.

Dodatkowo w związku z dużą wartością SRH 0-1 km AGL i rozpogodzeniami przed nadejściem strefy konwekcji (podwyższona wartość CAPE z warstwy 0-3 km AGL) nie wyklucza się 1-2 trąb powietrznych, zwłaszcza w zachodniej i centralnej części kraju.

OMÓWIENIE:

… południowy zachód, południe i centrum kraju …
W ciągu dnia ciepły sektor powietrza będzie się dość szybko przemieszczał przez południe i centrum kraju. Około południa lub wczesnym popołudniem chłodny front atmosferyczny dotrze do linii Poznań – Wrocław, gdzie rozpocznie się proces rozwoju komórek konwekcyjnych, które miejscami mogą przynosić wyładowania atmosferyczne. Prognozujemy, że komórki te dość szybko zorganizują się w liniowy układ konwekcyjny przesuwający się ze znaczną prędkością na wschód. Najbardziej aktywna część układu powinna przejść przez woj. łódzkie, śląskie, mazowieckie i świętokrzyskie. Po przejściu przez Wisłę, układ zacznie słabnąć, choć silne pionowe ścinanie wiatru (DLS do 25-35 m/s, LLS do 12-17 m/s, SRH 0-3 km do 250 m2/s2) będzie korzystnie wpływać na jego trwałość i organizacje. Problemem utrudniającym prognozowanie jest jednak pewna rozbieżność scenariuszy pomiędzy modelami numerycznymi – niektóre modele (np. UMPL) wskazują na rozwój wyraźnej linii szkwału, podczas gdy inne modele prognozują bardziej pofragmentowany i słabszy liniowy układ konwekcyjny (lub nawet kilka układów), który w takim wypadku nie będzie miał większego potencjału do generowania groźnych zjawisk konwekcyjnych oraz wyładowań atm. Przyczyną tego stanu rzeczy są rozbieżności w prognozowanej wartości CAPE w ciepłym wycinku rozwijającego się niżu. Niewykluczone, że prognozowane przez niektóre modele rozpogodzenia w ciepłym sektorze finalnie będą mniejsze. Jeżeli jednak dojdzie do rozwoju dość silnego i zwartego układu, to wygeneruje on większą liczbę wyładowań atm. oraz silne (punktowo bardzo silne) porywy wiatru. W takim wypadku, w związku ze znacznie podwyższoną wartością SRH 0-3 km, nie wyklucza się również rozwoju kilku mezowirów, które będą zdolne do wygenerowania 1-2 krótkotrwałych trąb powietrznych. W pobliżu frontu oraz liniowego układu konwekcyjnego nie wyklucza się także również rozwoju 1-2 superkomórek. Scenariusz z bardziej dyskretnymi formami konwekcji jest jednak mało prawdopodobny. Pod wieczór znacznie osłabiony liniowy układ konwekcyjny dotrze do wschodniej granicy kraju. Ze względu znaczne rozbieżności w wynikach modeli, na prognozowany układ konwekcyjny zostaje wydany 1. stopień zagrożenia, lecz jedynie z 15% prawdopodobieństwem wystąpienia burz.

… zachód i północny zachód Polski …
Po południu do tej części kraju dotrze dość chwiejna masa chłodnego powietrza polarnego morskiego. Energia CAPE wrośnie tu do ok. 100-150 J/kg, a znad Niemiec późnym popołudniem dotrą liczne układy konwekcyjne, na ogół w postaci pojedynczych komórek bądź niewielkich układów wielokomórkowych. Prognozowane są burze, choć układy konwekcyjne, które dotrą do naszego kraju, będą już w fazie stopniowego zanikania.  Z uwagi na bardzo nisko występującą izotermę 0°C, podczas ich przechodzenia mogą występować opady drobnego gradu, krupy śnieżnej, a gdzieniegdzie nawet deszczu ze śniegiem. Podczas przemieszczania się burz i układów konwekcyjnych możliwe są także silne porywy wiatru o prędkości do 60-70 km/h.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.