Prognoza konwekcyjna na dzień 24.03.2024 i noc 24/25.03.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.03.2024, godz. 07:00 CET do 25.03.2024, godz. 07:00 CET

PODSUMOWANIE:
Po przejściu frontu chłodnego, w niedzielę w ciągu dnia nad Polską zalegać będzie chłodna masa powietrza polarnego. W wyniku dziennego nagrzania wzrośnie chwiejność atmosfery i nastąpi rozwój chmur kłębiastych, konwekcyjnych – cumulus oraz cumulonimbus. Będą one przynosić przelotne opady, a w dalszej fazie rozwoju również burze.

W czasie burz należy się liczyć z następującymi zjawiskami współwystępującymi:

  • wiatrem w porywach o prędkości do 60-80 km/h;
  • intensywnymi opadami deszczu oraz krupy śnieżnej;
  • lokalnie możliwy grad o średnicy do 1cm.

Opady i burze będą się przemieszczać w kierunku wschodnim. Ich maksymalne natężenie przypadnie na godziny popołudniowe, a po zachodzie słońca zjawiska będą zanikać.

OMÓWIENIE:

Masa powietrza napływająca nad Polskę w niedzielę charakteryzować się będzie dość stromym gradientem temperatury, który w połączeniu z dziennym nagrzaniem przyziemnej warstwy troposfery przyniesie wzrost energii chwiejności. CAPE liczone dla cząstki z powierzchni ziemi ma dzięki temu osiągnąć do około 300-500 J/kg, co pozwoli na rozwój licznych komórek konwekcyjnych. Chmury Cb początkowo będą izolowane, a z biegiem dnia będą się łączyć w raczej niewielkie pasma.

Pierwsze burze możliwe będą już w godzinach przedpołudniowych i będzie ich przybywać, a najwięcej będzie obserwowanych w godzinach popołudniowych. Burze będą w wielu przypadkach krótkotrwałe, chociaż szczególnie we wschodniej połowie kraju możliwy jest rozwój kilku burz nieco bardziej trwałych, które mogą przemierzać dystans do kilkudziesięciu kilometrów. Burze będą przynosić przede wszystkim intensywne opady deszczu oraz krupy śnieżnej (ewentualnie drobnego gradu), a także porywy wiatru sięgające około 70-80 km/h. Porywy będą jednak na tyle lokalnym zjawiskiem, że nie został uwzględniony 1. stopień zagrożenia, jednak należy pamiętać, że mogą spowodować szkody.

Burze i opady będą się przemieszczać z umiarkowaną prędkością w kierunku wschodnim. Główna aktywność będzie słabnąć późnym popołudniem i wieczorem, a następnie zanikać w pierwszej części nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.