Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 09.06.2024 i noc 09/10.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 09.06.2024 godz. 06:00 UTC do 10.06.2024, godz. 06:00 UTC

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 09.06.2024 i noc 09/10.06.2024

W niedzielę występowanie burz ograniczy się głównie do obszaru południowo-wschodniej i wschodniej części Polski. W tych regionach spodziewane są „dwie strefy” aktywności konwekcyjnej. Pierwsza przypadnie na godziny poranne, kiedy to nad Polską południową i wschodnią może wędrować rozległy układ konwekcyjny z rozbudowaną burzą wielokomórkową  związaną z  przechodzeniem frontu chłodnego. Natomiast druga strefa aktywności burzowej spodziewana jest w pierwszej części dnia, która pojawi się już za frontem wraz z napływem nowej masy powietrza. Burze nie powinny być intensywne, choć towarzyszyć im mogą, zwłaszcza podczas nocno-porannego układu, następujące zjawiska współtowarzyszące:  

  • Silne porywy wiatru przekraczające punktowo 70-90 km/h;
  • Opady deszczu o wysokości do ok. 15-20 mm w ciągu 1h;
  • Opady gradu o średnicy nie przekraczającej 2 cm.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Pierwsza strefa burz – godziny poranne 06-09 UTC …

W nocy z soboty na niedzielę prognozowane jest przejście rozległego układu konwekcyjnego w postaci rozbudowanej burzy wielokomórkowej od południowej części Polski, znad Czech. Nad ranem (w czasie obowiązywania tej prognozy konwekcyjnej) słabnący układ powinien znajdować się już nad wschodnią częścią naszego kraju. Warunki panujące w atmosferze będą sprzyjać przejściu rozległej strefy dobrze zorganizowanych burz, z uwagi na korzystne parametry kinematyczne oraz wielkoskalowe wymuszanie powietrza związane z obecnością frontu. Prognozowane są podwyższone uskoki prędkościowe wiatru w warstwie 0-6 km o prędkości około 15-20 m/s, oraz w warstwie 0-3 km o prędkości około 10-15 m/s. W związku z tym, na czele układu mogą występować w dalszym ciągu punktowo silne porywy wiatru przekraczające 70-90 km/h. Poza tym burze nie powinny być jednak intensywne ani też aktywne elektrycznie z uwagi na m.in. wysoką temperaturę wierzchołków chmur na poziomie równowagi (-10°C) czy też niewielką ilość energii CAPE (w granicach 150-250 J/kg). Jeszcze o poranku burze powinny przejść poza wschodnią granicę naszego kraju lub też całkowicie wygasnąć jeszcze na obszarze Polski. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada przejście układu nad województwami: lubelskim i podlaskim, jednak nie można wykluczyć przejścia burz również w sąsiednich regionach.

… Druga strefa burz – za frontem atmosferycznym …

Druga strefa burz, również w tym samym rejonie (głównie krańce Polski południowo-wschodniej: Lubelszczyzna i Podkarpacie) związana będzie z adwekcją świeżej masy powietrza pochodzenia polarnego-morskiego. Rozwój burz może nastąpić bezpośrednio po przejściu frontu w słabych warunkach termodynamicznych i umiarkowanych warunkach kinematycznych oraz wspomaganiu. Najbardziej prawdopodobny charakter konwekcji to rozwój słabych, lokalnych i pojedynczych komórek burzowych. Zanik konwekcji spodziewany jest w godzinach popołudniowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.