Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 11.06.2024 i noc 11/12.06.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.06.2024, godz. 06:00 UTC do 12.06.2024, godz. 06:00 UTC

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.06.2024 i noc 11/12.06.2024

PODSUMOWANIE:
Polska znalazła się w stosunkowo chłodnym i wilgotnym powietrzu polarnym morskim. We wtorek nad krajem prognozowane są dwie strefy, w których prawdopodobieństwo burz będzie znacząco podwyższone. Pierwsza z nich obejmie południowo-wschodnią część kraju, gdzie komórki burzowe mogą być wbudowane w strefę opadów wielkoskalowych związanych z systemem frontów atmosferycznych i płytkich niżów ciągnących się od północnej części Włoch przez Karpaty po zachód Rosji. Największa aktywność burz w tej części kraju prognozowana jest wczesnym popołudniem. Dominować tu będą słabo zorganizowane komórki, które miejscami mogą połączyć się w niewielkie układy wielokomórkowe. Burze przeważnie będą słabe, choć na południowym wschodzie woj. podkarpackiego możliwe są pojedyncze przypadki ulewnych opadów powodujących podtopienia.

Druga strefa opadów konwekcyjnych i burz rozwinie się na Pomorzu. Tu również będą dominować pojedyncze, nietrwałe komórki burzowe lub niewielkie układy wielokomórkowe, lecz szczyt aktywności burzowej może nastąpić później, niż na południowym wschodzie. Ponadto w tej strefie część ośrodków burzowych może być aktywna również w późnych godzinach nocnych, zwłaszcza w rejonie Wybrzeża.

Słabe i krótkotrwałe burze niewykluczone są także na wschód od linii Olsztyn – Kraków, gdzie około południa oczekiwane jest uaktywnienie ciągnącej się z południa na północ strefy stosunkowo słabej chwiejności. Strefa ta będzie powoli przemieszczać się na wschód, a ewentualne burze z nią związane zanikną do godzin wieczornych.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • dość silne opady deszczu o wysokości do ok. 10-15 mm w ciągu 1h, w 3-4 przypadkach na południowym wschodzie woj. podkarpackiego do 25-35 mm w ciągu 1h,
  • opady gradu o średnicy do 1-2 cm na północnym zachodzie kraju,
  • porywy wiatru do ok. 50-70 km/h,
  • dodatkowo na Wybrzeżu oraz w pasie od Mazur przez Mazowsze po woj. świętokrzyskie nie wyklucza się 2-3 słabych trąb powietrznych niezwiązanych z mezocyklonem.

Prawdopodobieństwo zjawisk stanowiących zagrożenie jest niskie i nie daje podstawy do wydania stopnia zagrożenia. Przypominamy jednak, że same wyładowania atmosferyczne stanowią zagrożenie dla mienia, zdrowia i życia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.