Prognoza kowekcyjna dla Polski na dzień 6.07.2024 i noc 6/7.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

WAŻNA OD 06.07.2024 06:00 UTC do 07.07.2024 06:00 UTC

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia ryzyka intensywnych opadów deszczu oraz opadów dużego gradu.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz opadów dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 6.07.2024 i noc 6/7.07.2024

PODSUMOWANIE:

W sobotę rozgrzana i chwiejna masa powietrza zwrotnikowego umożliwi wystąpienie burz w zachodniej części kraju. Mimo iż w ciągu dnia będzie dosyć spokojnie i upalnie, wieczorem od strony Niemiec wkroczą burze. Przybiorą one na ogół formę układów wielokomórkowych. Przemieszczą się głównie nad Ziemią Lubuską, Pomorzem Zachodnim, Dolnym Śląskiem oraz nad Wielkopolską. Szczytowa aktywność burz spodziewana jest w godzinach wieczornych, a ich zanik w pierwszej części nocy, jednak nie można wykluczyć pojedynczych burz przez całą noc. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia struktur wielokomórkowych będą silne porywy wiatru. Struktury burzowe przemieszczać się będą w kierunku wschodnim i północno-wschodnim.

W czasie burz mogą pojawić się poniższe zjawiska współtowarzyszące:

  • Silne porywy wiatru do ok. 100-120 km/h
  • Ulewne opady deszczu do ok. 30-45 mm/h
  • Opady gradu do ok. 3 cm średnicy.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

…zachodnia i częściowo środkowa część Polski…

W sobotę nastąpi adwekcja gorącej masy powietrza zwrotnikowego. Pojawi się także umiarkowana chwiejność termodynamiczna (parametr SBCAPE do 1400-1900 J/kg, MLCAPE do 1000-1200 J/kg, wskaźnik Lifted Index do -6 – -7), a parametry kinematyczne osiągną umiarkowane wartości (DLS do ok. 15-20 m/s, LLS do ok. 15 m/s , SRH do ok. 100 m2/s2).  Wedle prognoz inicjacja konwekcji nastąpić ma w Niemczech, skąd w godzinach wieczornych do Polski wkroczyć ma układ wielokomórkowy w formie liniowej. Układ ten rozwinie się w obrębie dolnotroposferycznej linii zbieżności wiatru przed frontem chłodnym. Przejść ma on w pasie od północnej części Dolnego Śląska po Pomorze Zachodnie, a także przez Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. Potencjalny układ, ze względu na niedosyty wilgoci w środkowej części troposfery, nieść będzie głównie silne porywy wiatru punktowo  do 100-120 km/h, a także ulewne opady deszczu do 30-40 mm/h. Nie można wykluczyć również opadów gradu o średnicy do ok. 3-4 cm. Formacja burzowa będzie słabnąć w pierwszej części nocy, jednak nie można wykluczyć dalszego rozwoju punktowych burz przez całą noc, zwłaszcza w pasie od Opolszczyzny po Warmię i Mazury, podczas których głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz wyładowania atmosferyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.