Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 7.07.2024 i noc 7/8.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 7.07.2024, godz. 06:00 UTC do 8.07.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa, południowego wschodu i wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, ulewnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

Prognoza siły i aktywności burz na dzień 7.07.2024 i noc 7/8.07.2024

PODSUMOWANIE:
W południowo-wschodniej części kraju nadal zalegać będzie gorąca i chwiejna masa powietrza. W ciągu dnia w tej części kraju rozwiną się rozproszone komórki burzowe, które z czasem mogą połączyć się w 1-2 większe układy wielokomórkowe. Nie wyklucza się kilku superkomórek, zwłaszcza w woj. małopolskim, podkarpackim i na południu woj. lubelskiego. Podczas ich przechodzenia mogą wystąpić nawalne opady deszczu i opady dużego gradu. W woj. lubelskim dodatkowo nie wyklucza się rozwoju liniowego układu konwekcyjnego i tu mogą wystąpić silne porywy wiatru, punktowo osiągające prędkość do ok. 100 km/h. Wieczorem burze osłabną, jednakże od południowego zachodu znad wschodnich Czech, w rejonie zafalowania na froncie atmosferycznym będzie się przemieszczał mezoskalowy układ konwekcyjny. Najprawdopodobniej wejdzie on na obszar Polski od strony Bramy Morawskiej. W drugiej części nocy i nad ranem układ ten przemieści się przez woj. mazowieckie i dojdzie do południowej i środkowej części woj. podlaskiego. Głównym zagrożeniem z nim związanym będą silne porywy wiatru (do ok. 80-90 km/h) i ulewne opady deszczu.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Ulewne opady deszczu, do 40-50 mm w ciągu godziny,
  • porywy wiatru o prędkości do ok. 80-100 km/h,
  • opady gradu o średnicy do ok. 4 cm, głównie w woj. podkarpackim i lubelskim
  • dodatkowo w woj. podkarpackim i lubelskim nie wyklucza się rozwinięcia trąby powietrznej, przy czym prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest bardzo niskie.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… południe, południowy wschód i wschód Polski …
W tej strefie prognozowana wartość energii CAPE w godzinach popołudniowych wzrośnie do 1000-2000 J/kg. Wartości wskaźników kinematycznych w obrębie strefy chwiejności będą mieć niewielkie lub umiarkowane wartości (DLS i MLS do ok. 14-16 m/s, LLS do ok. 10 m/s, natomiast SRH 0-3 km będzie wysokie – do ok. 300 m2/s2). Będą to warunki sprzyjające powstawaniu superkomórek burzowych, jednak rozwój burz w ciągu dnia, zwłaszcza w zachodniej części omawianej strefy, może być poważnie utrudniony przez utrzymywanie się zachmurzenia niskiego. Im bardziej na wschód, tym zachmurzenia mniej, ale potencjał na rozwój trwałych i zorganizowanych układów burzowych będzie też niższy z powodu niższych wartości wskaźników kinematycznych. Ze względu na bardzo duże wartości PW (do 40-44 mm), podwyższone wartości MLS oraz możliwość uformowania się burzy wielokomórkowej z linią szkwału, głównym zagrożeniem w czasie burz w dzień będą ulewne opady deszczu (miejscami do 50 mm/h) oraz silne porywy wiatru. Mniejszym zagrożeniem powinny być opady dużego gradu, choć im dalej na wschód, tym ich ryzyko będzie większe. Z uwagi na duży udział uniesionego trybu konwekcji, prawdopodobieństwo rozwinięcia się trąby powietrznej będzie miało marginalny poziom, pomimo niskich wysokości LCL.

Do pierwszej części nocy z niedzieli na poniedziałek pierwsza z prognozowanych fal burz powinna znacząco osłabnąć. Być może jeszcze przed północą lub tuż po północy do woj. śląskiego i zachodniej części woj. małopolskiego znad Czech dotrze mezoskalowy układ konwekcyjny. Uwzględniając podwyższone pionowe ścinanie wiatru (DLS do 15-20 m/s, MLS do 15-18 m/s) i MUCAPE o wartości 500-1000 J/kg, prognozujemy, że prognozowany mezoskalowy układ konwekcyjny będzie dość aktywny, pomimo godzin nocnych. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na znaczną trwałość układu będzie zafalowanie na froncie atmosferycznym oraz strefa silnej zbieżności wiatru w warstwie granicznej. Część modeli wskazuje na możliwość przejścia omawianego układu MCS przez woj. łódzkie i mazowieckie, choć z uwagi na większą energię CAPE prognozujemy przesunięcie trajektorii przejścia tego układu na południowy wschód. Do godzin porannych powinien on dotrzeć do wschodniej części woj. mazowieckiego i południowej części woj. podlaskiego. Głównym zagrożeniem związanym z tym układem będą ponownie ulewne opady deszczu (do ok. 40 mm/h) oraz silne porywy wiatru, punktowo do ok. 90 km/h.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.