Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 8.07.2024 i noc 8/9.07.2024

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 8.07.2024, godz. 06:00 UTC do 9.07.2024, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej części woj. śląskiego, małopolskiego i dla większej części woj. podkarpackiego głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, silnych porywów wiatru oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu.

Prognoza siły i aktywności burz na dzień 8.07.2024 i noc 8/9.07.2024

PODSUMOWANIE:
Kolejny dzień z chwiejną masą powietrza nad południowo-wschodnia częścią kraju i chłodnym frontem atmosferycznym z tendencją do wytwarzania fal, który będzie ciągnął się od woj. śląskiego i opolskiego po woj. lubelskie. W godzinach popołudniowych, podobnie jak w niedzielę, prognozowany jest rozwój początkowo rozproszonych komórek konwekcyjnych, które w późniejszych godzinach mogą utworzyć 2-3 bardziej trwałe układy wielokomórkowe. Nie wyklucza się 1-2 superkomórek wysokoopadowych, zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich woj. małopolskiego i podkarpackiego (będzie z nimi wiązało się ryzyko wystąpienia nawalnych opadów deszczu i dużego gradu). Ponadto późnym popołudniem w południowej części woj. podkarpackiego nie wyklucza się wystąpienia burz pulsacyjnych z punktowo bardzo silnymi porywami wiatru. Generalnie im bardziej na południowy wschód, tym prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zjawisk będzie większe. Późnym wieczorem / w pierwszej części nocy burze znacząco stracą na sile, a następnie zanikną.

W czasie burz mogą pojawić się następujące zjawiska współtowarzyszące:

  • Ulewne i nawalne opady deszczu, punktowo do 50-65 mm w ciągu godziny,
  • porywy wiatru o prędkości do ok. 80-90 km/h,
  • opady gradu o średnicy do ok. 3 cm.

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… południe i południowy wschód Polski …
Sytuacja w tej części kraju będzie zbliżona do tej, która występowała w niedzielę. Na zachodzie i północy omawianego obszaru nadal prognozowane jest utrzymywanie się znacznego zachmurzenia utrudniającego nagrzanie się najniższej partii troposfery. Im dalej na południe i południowy wschód, tym większa operacja słoneczna w ciągu dnia i wyższa wartość CAPE, do ok. 1500 J/kg na południu woj. małopolskiego i podkarpackiego. W ciągu dnia (być może już przed południem) pod wpływem ukształtowania terenu i stref zbieżności wiatru rozwiną się pojedyncze, rozproszone komórki burzowe, które w ciągu kolejnych godzin mogą utworzyć 2-3 bardziej trwałe burze wielokomórkowe. Nie wyklucza się jednej lub dwóch superkomórek wysokoopadowych, zwłaszcza na terenach górskich i podgórskich woj. małopolskiego i podkarpackiego. Będą im sprzyjać podwyższone wartości wskaźników kinematycznych (DLS do ok. 15-18 m/s, MLS do 12-16 m/s, SRH 0-3 km do ok. 150 m2/s2). Duża wysokość PW spowoduje, że głównym zagrożeniem podczas burz będą ulewne (punktowo nawalne) opady deszczu mogące sprowadzić lokalne podtopienia i powodzie błyskawiczne. Ponadto na południu woj. małopolskiego oraz w woj. podkarpackim w związku z większymi wartościami CAPE mogą wystąpić opady dużego gradu oraz silne porywy wiatru. Pod wieczór burze osłabną, choć nadal mogą przynosić ulewne opady deszczu, zwłaszcza na południu i wschodzie woj. podkarpackiego. W nocy z poniedziałku na wtorek aktywność zjawisk najprawdopodobniej całkowicie wygaśnie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.