PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.07.2023, godz. 6:00 UTC do 12.07.2023, godz. 6:00 UTC
1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej części kraju z powodu ryzyka intensywnych opadów deszczu i lokalnie silnego wiatru. Zagrożenie dotyczy drugiej części nocy (po godz. 00 czasu lokalnego).
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W ciągu dnia obszar Polski znajdować się będzie w obszarze siodła barycznego, a na południowym wschodzie kraju zaznaczy się ustępująca chwiejna masa powietrza polarnego morskiego ciepłego.
Wieczorem od strony Niemiec zbliży się zatoka niskiego ciśnienia wraz z adwekcją masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W środę nad ranem zatoka wraz z chwiejną masą i strefą zbieżności będzie kształtować pogodę nad zachodnią Polską, przynosząc opady i burze.
OMÓWIENIE:
… Polska południowo wschodnia – wtorek w ciągu dnia …
W ciągu dnia jedyny obszar z ryzykiem burz to część Polski południowo wschodniej – Podkarpacie i Roztocze. Burze nie powinny być jednak gwałtowne, przynosząc przeważnie przelotne opady deszczu do 5-20 mm oraz wiatr do ok. 60-70 km/h. Istnieje pewne ryzyko powstania burzy superkomórkowej – wówczas może pojawić się też grad do ok.2-3 cm średnicy. Burze szybko odsuną się nad teren Ukrainy – już po południu powinny się znaleźć poza granicami kraju.
… Polska zachodnia – druga część nocy oraz środa rano …
Kolejna strefa burz, związana z zatoką wraz ze zbieżnością w ciepłym sektorze niżu znad Morza Północnego, dotrze w drugiej części nocy lub nad ranem z wtorku na środę znad Niemiec do Polski. Obszar umiarkowanej chwiejności pokryje się z umiarkowanymi uskokami wiatru, a liniowo rozciągnięty obszar wznoszenia i obecność zbieżności wiatru będą sprzyjać powstaniu rozległej strefy burz, prawdopodobnie w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego lub QLCS – w układ mogą być wbudowane segmenty liniowe. Burze te będą nieść przede wszystkim intensywne opady deszczu, miejscami powyżej 20-30 mm. Miejscami możliwe są porywy do ok. 75-80 km/h, jednak obszar ich występowania będzie ograniczony z uwagi na porę doby i tryb konwekcji, a nieco większe ryzyko wystąpi w przypadku segmentów liniowych. Strefa burz będzie się przemieszczać w kierunku wschodnim lub północno wschodnim. Burze pozostaną aktywne w godzinach przedpołudniowych, stopniowo słabnąc.