Prognoza konwekcyjna na dzień 21.08.2014 i na noc 21/22.08.2014

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.08.2014 godz. 08:00 CEST do 22.08.2014, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W czwartek w ciągu dnia z południowego zachodu na północny wschód będzie przez Polskę wędrować krótka fala górna, na której też uformuje się niewielki niż wraz z systemem frontów. Fronty te zaznaczą się w południowo-wschodniej połowie kraju przede wszystkim opadami wielkoskalowymi, ale na południowym wschodzie Polski przejściowo napłynie cieplejsza masa powietrza i rozwinie się tam również niezbyt duża energia potencjalna dostępna drogą konwekcji. Przed osią omawianej fali nieznacznie wzrośnie przepływ powietrza w środkowej troposferze, a za falą przepływ się zmniejszy. Północny zachód Polski pozostanie zaś w chłodnej masie powietrza polarnego morskiego, w której nadal będą rozwijać się niezbyt duże komórki konwekcyjne, dające jednak lokalne opady deszczu i słabe burze.

 

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.08.2014 i na noc 21/22.08.2014

Prognoza konwekcyjna na dzień 21.08.2014 i na noc 21/22.08.2014

OMÓWIENIE

Polska południowo-wschodnia …

CAPE w ciągu dnia (o ile w godzinach przedpołudniowych nie pojawi się zachmurzenie całkowite) osiągnie na krańcach południowo-wschodnich Polski nawet 1000 J/kg, DLS ma wynosić 15-18 m/s, SRH 0-3 km ma dochodzić do 200 m2/s2. Pojawi się dość znaczne wspomaganie quasigeostroficzne związane z przechodzeniem fali krótkiej. Głównym zagrożeniem wydają się w tej chwili silne opady deszczu wzdłuż południowo-wschodniej granicy kraju. Na samych krańcach południowo-wschodnich nie da się także wykluczyć przejścia burzy superkomórkowej. Zagrożenie wydaje się jednak na tyle małe, że nie wymagania wydania 1. stopnia zagrożenia w prognozie.

Morze Bałtyckie, pas Wybrzeża …

Ciepłe wody Bałtyku nadal będą powodować w połączeniu z napływającą chłodną masą powietrza powyżej pewną chwiejność termodynamiczną powodującą powstawanie niezbyt mocno rozbudowanych komórek opadowych. Lokalnie mogą pojawić się słabe burze. Z uwagi na brak większych wartości wskaźników kinematycznych i na dość dużą energię CAPE zgromadzoną w dolnych 2 kilometrach troposfery, nie wyklucza się rozwoju kilku trąb wodnych, zwłaszcza w miejscach występowania lokalnych zbieżności wiatrów.

Pozostała część kraju objęta możliwością burz …

Model GFS nie prognozuje opadów konwekcyjnych, mimo niedużej energii CAPE. Model mezoskalowy UMPL sygnalizuje jednak rozwój kilku większych komórek konwekcyjnych, zwłaszcza w centralno-zachodniej części kraju. Stąd w godzinach popołudniowych nie można w tej części Polski wykluczyć wystąpienia komórek konwekcyjnych dających wyładowania atmosferyczne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz