Stabilizacja pogody i stopniowe ocieplenie

Układ wyżowy widoczny nad Morzem Bałtyckim będzie mieć w najbliższym czasie decydujący wpływ na pogodę w kraju; 3.09.2014, godzina 14 // źródło: www.wetter3.de

Układ wyżowy widoczny nad Morzem Bałtyckim będzie mieć w najbliższym czasie decydujący wpływ na pogodę w kraju; 3.09.2014, godzina 14 // źródło: www.wetter3.de

Początek września przyniósł praktycznie w całym kraju pogodę, która przypomniała, że jesień już blisko. W wielu miejscach, zwłaszcza na zachodzie Polski wystąpiły długotrwałe opady deszczu, pojawiło się również zachmurzenie warstwowe, które skutecznie uniemożliwiało pojawienie się słońca i wzrost temperatury. Bardzo dużo wody deszczowej spadło na Opolszczyźnie, południu Wielkopolski oraz na Śląsku, gdzie miejscami sumy dobowe przekroczyły 50mm – między innymi taki opad wystąpił w Raciborzu, gdzie dobowy opad wyniósł aż 59,0 mm.  Jednak aktualnie Polska dostała się pod wpływ rozległego wyżu z ciśnieniem w centrum około 1030 hPa, który znajduje się teraz nad Bałtykiem i powoli przesuwać się będzie na wschód w stronę Rosji.

Temperatura na wysokości 2 metrów, 4.09.2014 godz.14 // źródło: meteomodel.pl

Temperatura na wysokości 2 metrów, 4.09.2014 godz.14 // źródło: meteomodel.pl

Już dziś, zwłaszcza na południu i w centrum temperatura przekroczyła 20 °C. W związku z osuszaniem powietrza i osiadaniem związanym z układem wyżowym niebo rozpogodziło się i tylko po południu pojawiały się nieliczne chmury kłębiaste. Kolejne dni przyniosą wzrost temperatury związany z napływem nieco cieplejszego powietrza z południowego – wschodu oraz intensywnym nasłonecznieniem.  Jutro temperatura maksymalna na 2 metrach wyniesie od 19 °C – 20 °C nad morzem i w dolinach górskich przez 21 °C na wschodzie, 22-23 °C w centrum i na zachodzie do 24 °C na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W całym kraju pojawi się sporo słońca, miejscami będzie nawet bezchmurnie, tylko na północy i wzdłuż zachodniej granicy miejscami pojawi się trochę niegroźnych chmur. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, do 35-40 km/h.

Temperatura na wysokości 2 metrów, 5.09.2014, godz.14 // źródło: meteomodel.pl

Temperatura na wysokości 2 metrów, 5.09.2014, godz.14 // źródło: meteomodel.pl

W piątek niemal w całym kraju bezchmurne niebo, tylko na południu na obszarach górskich pojawi się trochę chmur. Poranek przyniesie od 7-8 °C wzdłuż wschodniej granicy przez 10 °C w centrum po 12 °C na zachodzie. W związku z silnym nasłonecznieniem temperatura dość szybko pójdzie do góry i po południu osiągnie maksymalnie od 20-21 °C na wschodzie i wschodnim wybrzeżu przez 22-23 °C w centrum i na południowym wschodzie oraz na wybrzeżu zachodnim do 24-25 °C w pasie od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Wiatr będzie słabszy niż w czwartek, maksymalnie do 30-35 km/h, słabnący po południu.  

Podobnie zapowiada się weekend, z tym, że temperatura będzie jeszcze wyższa. Sobota w znacznej części kraju przyniesie 23-25 °C, a na południowym – zachodzie będzie nawet 27 °C. Niedziela jeszcze cieplejsza, w większej części kraju 24-26 °C, natomiast na południowym – zachodzie do 28 °C a aktualne prognozy wskazują, że przy zachodniej granicy województwa dolnośląskiego możliwe jest nawet 29 °C.  Jednocześnie w niedzielę wzdłuż całej zachodniej granicy mogą pojawić się burze związane ze strefą zbieżności wiatrów, która pojawi się w środowisku zwiększonej chwiejności i  nasuwać się będzie od strony Niemiec. Wygląda więc na to, że lato chce pokazać się nie tylko w kalendarzu ale i za oknem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz