Prognoza konwekcyjna na dzień 5.08.2016 i noc 5/6.08.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 5.08.2016, godz. 08:00 CEST 6.08.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1.ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski centralnej i północnej głównie ze względu na możliwość wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz silnych porywów wiatru, w mniejszym stopniu także ze względu na duży grad oraz możliwość powstania trąb powietrznych

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską od Dolnego Śląska po Pomorze przebiega pofalowany front atmosferyczny, rozdzielający dwie masy powietrza o bardzo odmiennych warunkach termicznych – o ile na wschodzie napływa bardzo ciepłe powietrze zwrotnikowe i spodziewane są temperatury przekraczające 30°C, to miejscami na zachodzie będzie zaledwie 15°C i będą występować ciągłe opady deszczu. Dodatkowo wzdłuż frontu przemieszczać się będzie płytki ośrodek niskiego ciśnienia, a w ciągu dnia rozgrzana masa zacznie być wypierana na wschód.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. Stopniem zagrożenia…mapka_5.08.2016

Uwaga! 2.stopień zagrożenia nie został wyznaczony, gdyż prawdopodobieństwo rozwoju na tyle silnych burz jest małe – zdecydowana większość z nich będzie się kwalifikować na 1.stopień. Niemniej jednak lokalnie burze mogą się okazać gwałtowne, szczególnie na wschodzie Pomorza, Kujaw, Wielkopolski, północy woj.łódzkiego, północnej połowie woj.mazowieckiego, na Warmii, Mazurach i zachodzie Podlasia.

W ciągu dnia dojdzie do wzrostu chwiejności SBCAPE, która w godzinach popołudniowych będzie osiągać do 1500-2000 J/kg, zaś LI spadnie do -4/-6°C. Obszar dość dużej chwiejności pokryje się z rejonem dobrych warunków kinematycznych, dzięki którym burze będą dość dobrze zorganizowane. Ścinanie wiatru 0-6km (DLS) osiągnie do 15-25m/s, zaś SRH 0-3km do 100-300m2/s2. Burze będą się rozwijać głównie wzdłuż bardzo dobrze zaznaczonej strefy zbieżności wiatrów, która znajduje się na wschód od linii frontu. Początkowo spodziewany jest rozwój izolowanych burz, które dość szybko mogą się organizować w superkomórki burzowe i to wtedy należy oczekiwać najgroźniejszych zjawisk. Szczególnie groźne – ze względu na bardzo dużą ilość pary wodnej w atmosferze – PW do 40-45mm!) mogą się okazać nawalne opady deszczu. Miejscami w ciągu godziny spaść może do 20-40mm deszczu, a przy przechodzeniu kilku burz nad danym obszarem sumy mogą być nieco większe. Dodatkowo nie można wykluczyć dość silnych porywów wiatru (szczególnie zjawiska downburst), które mogą dochodzić do 80-90km/h, a punktowo tę wartość przekroczyć. Grad nie powinien stanowić znaczącego zagrożenia jeśli chodzi o jego średnicę – na ogół do 2-3cm, choć możliwe są lokalne przypadki nieco większego gradu. Na wschodzie Pomorza, Kujaw, północy Mazowsza oraz na Warmii i Mazurach ze względu na wyraźnie obniżony poziom kondensacji, dość dużą chwiejność w dolnej części troposfery oraz SRH 0-1km do 100-200m2/s2 nie można wykluczyć rozwoju 1-2 trąb powietrznych związanych z burzami superkomórkowymi.

Burze będą się przemieszczać z południa/południowego zachodu na północ/północny wschód. Ze względu na przepływ niemal równoległy do frontu możliwe jest powstanie układu training storm i kumulacja opadów burzowych. Z biegiem dnia pojedyncze komórki będą się łączyć w układy wielokomórkowe, a głównym zagrożeniem pozostawać będą nawalne opady deszczu i dość silny wiatr do 70-90km/h. Strefa burz będzie wędrować na wschód, ale po szczycie aktywności w godzinach popołudniowych, będą stopniowo słabnąć. Niemniej jednak lokalnie mogą występować także w godzinach nocnych.

Niepewny jest rozwój burz na południu kraju, ze względu na możliwe wystąpienie wiatru halnego, który może ograniczyć możliwość ich rozwoju niemal do zera. Niemniej jednak, jeśli burze się pojawią lokalne mogą kwalifikować się na 1.stopień zagrożenia, również w obszarze objętym jedynie możliwością wystąpienia burz – należy obserwować sytuację szczególnie w przypadku planowania wycieczek w górach!

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz