Prognoza na Sylwestra i Nowy Rok 2018

Tegoroczna zima, a szczególnie ostatni tydzień, przynosi wysokie temperatury na obszarze całego kraju, a śnieg zalega jedynie w górach i okresami na terenach podgórskich. Przed nami już ostatnie dni „starego” roku, a później zabawa sylwestrowa i powitanie nowego, 2018 roku. Warto więc sprawdzić, gdzie pogoda będzie sprzyjać przebywaniu na świeżym powietrzu, a gdzie warunki nie będą zbyt przyjemne.

W nocy z soboty na niedzielę przez północną połowę kraju będą przechodzić opady śniegu, lokalnie umiarkowane i dość intensywne, które będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz. Miejscami spaść może do około 2-4 cm śniegu. Nad ranem opady ograniczą się już tylko do wschodu kraju, zaś na pozostałym obszarze wyraźnie będzie rosnąć temperatura i na ogół padać będzie deszcz.

Temperatura na wysokości 2 metrów w niedzielę (31.12) o godz.13

31.grudnia przez Polskę będą wędrować dwa fronty. Pierwszy, wspomniany już wyżej,  przyniesie nad ranem i do południa opady śniegu na wschodzie (szczególnie północnym wschodzie) Polski, przechodzące miejscami w deszcz ze śniegiem i deszcz. Kolejny front wkroczy rano od południowego zachodu i w ciągu dnia będzie obejmować kolejne regiony kraju. Za tym frontem zacznie napływać naprawdę ciepłe powietrze polarne morskie. Front będzie nieść ze sobą opady deszczu, które przejściowo mogą wystąpić właściwie na obszarze całego kraju. Temperatura będzie wzrastać w ciągu dnia – w południe prognozujemy od 4-6°C na wschodzie przez 7-9°C na południu (podkarpackie, mazowieckie), w centrum (mazowieckie, łódzkie) i na północy (Kujawy, Pomorze) do 10-12°C, a miejscami aż 13°C na zachodzie Polski (od Wielkopolski i Opolszczyzny po Dolny Śląsk i lubuskie). Chłodniej tylko na północnym wschodzie (około 3°C), a nieco poniżej 0°C jedynie w górach oraz na podgórskich terenach Podkarpacia. Jednocześnie od zachodu kraju ponownie nasilać się będzie wiatr i po południu prawie w całym kraju porywy mogą osiągać 50-60 km/h, a nad morzem 70-80 km/h.

Temperatura na wysokości ok.1,5 km w nocy z niedzieli na poniedziałek (1.01, godz.1:00)

W nocy z 31.grudnia na 1.stycznia pogoda będzie wyjątkowo ciepła, a miejscami deszczowa. Opady mogą występować głównie w północnej połowie Polski. Przeważnie będą słabe bądź umiarkowane, raczej przelotne. W momencie wejścia w Nowy Rok temperatura będzie wynosić od około 0°C na terenach górskich przez 4-6°C na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Małopolsce, 7-8°C w pasie od Suwalszczyzny przez Mazowsze i łódzkie po Opolszczyznę, do 9-10°C na północy i zachodzie. Towarzyszyć będzie nam także umiarkowany i dość silny wiatr, osiągający do 50-60 km/h.

Warszawski pokaz sztucznych ogni nad Wisłą.

Nowy Rok powita nas pogodą nadal zmienną i ciepłą. W całym kraju mogą występować przelotne opady deszczu. W górach deszcz ze śniegiem bądź śnieg, ale odwilż może się zaznaczyć do wysokości 1200-1500m n.p.m. Poza tym temperatura dość wyrównana. Na ogół zanotujemy 7-9°C, chłodniej tylko na wyżynach i pogórzu – około 4-6°C. Ponownie wzrośnie prędkość wiatru – w wielu miejscach powieje do 50km/h, a więcej nad morzem (do 70-80km/h) oraz na południowym wschodzie kraju (do 75km/h).

Po bieżące wiadomości i w razie potrzeb ostrzeżenia zapraszamy Państwa na naszą stronę oraz na nasz profil na Facebook’u. Już teraz życzymy jednak szampańskiej zabawy i szczęśliwego nowego, 2018. roku, wraz ze spełnieniem wszystkich marzeń.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.