Aktualizacja prognozy konwekcyjnej na 15.06.2019 i noc 15/16.06.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA Ważna od 15.06.2019, godz. 16:45 CEST do 16.06.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje rozszerzony i wydany ze względu na ryzyko wystąpienia opadów dużego gradu, intensywnych opadów deszczu oraz porywistego wiatru, a w mniejszym stopniu ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

... Aktualna sytuacja…

Prognoza konwekcyjna na 15.06.2019 i noc 15/16.06.2019

Nad Polską południowo zachodnią obserwujemy intensywny rozwój burz, które przyjmują postać superkomórek burzowych. Przynoszą one opady dużego gradu, przekraczającego 5 cm. Nie można wykluczyć, że lokalnie średnica gradu przekroczy aż 6-7 cm. Kolejne superkomórki wkraczają także znad Niemiec. Nie można także wykluczyć, że poza silnymi porywami wiatru, pojawią się warunki dobre dla rozwoju mezocyklonicznej trąby powietrznej o dość znacznej sile.

Nad północną połową kraju burze spodziewane są w kolejnych godzinach. W tej chwili intensywny rozwój konwekcji obserwuje się nad północą Niemiec i powstaje rozległy układ konwekcyjny. Prawdopodobnie będzie się on przesuwać przez pas województw północnych i stanowić zagrożenie głównie silnym wiatrem. Od jego południowej strony rozwijać się będą kolejne komórki burzowe, które mogą przyjąć postać superkomórek. W takich burzach pojawi się znaczne ryzyko opadów gradu ponad 5-6 cm oraz warunki korzystne dla trąby powietrznej nawet o sile F2.

Prosimy na bieżąco obserwować naszą stronę na facebooku. Aktualne ostrzeżenia dostępne są na lowcyburz.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.