Prognoza konwekcyjna na dzień 20.06.2020 i noc 20/21.06.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.06.2020, godz. 09:30 CEST do 21.06.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno wschodniej i wschodniej części kraju przede wszystkim ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu ze względu na silny wiatr i opady gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polskę w dalszym ciągu postępować będzie adwekcja ciepłego, ale bardzo wilgotnego powietrza polarnego morskiego ciepłego znad rejonu Morza Czarnego. We wschodniej części kraju, od Lubelszczyzny przez Mazowsze, Warmię i Kujawy po Pomorze, przebiega strefa zbieżności wiatru, która powoduje dodatkową akumulację wilgoci i wspomagać będzie ruchy wznoszące prowadzące do rozwoju chmur kłębiastych, w tym burz. Dodatkowo w rejonie centrum kraju znajduje się płytki niż dolny, powodując dodatkowe wspomaganie rozwoju chmur konwekcyjnych a także pewien skręt kierunkowy wiatru.

OMÓWIENIE:

Prognoza na 20.06.2020 i noc 20-21.06.2020

Burze nad Polską mogą się rozwijać właściwie całą dobę, przeważnie przemieszczając się z południowego wschodu na północny zachód, miejscami ze wschodu na zachód. Najwcześniej pojawią się w strefie zbieżności (od lubelskiego przez mazowieckie, kujawsko-pomorskie/warminsko-mazurskie po pomorskie), także przy występującym dużym bądź całkowitym zachmurzeniu. W rejonie centralnej części kraju skręt wiatru związany z niżem dolnym może się przyczynić do powstania superkomórki burzowej typu wysokoopadowego. Im dalej na wschód i północny wschód tym rozwój burz powinien nastąpić później, ale również mogą się one charakteryzować dość gwałtownym przebiegiem. Nie jest wykluczony rozwój układu burzowego, wówczas miałby on przejść od Podlasia przez Suwalszczyznę i Kurpie po Mazury, jednak szanse na taki rozwój sytuacji są oceniane na 30-40%. Jeśli taki układ się rozwinie, to będzie przynosić głównie silne opady deszczu i lokalnie silny wiatr. Burze w tej części kraju występować mogą niemal całą dobę, ale w nocy ich liczba będzie się zmniejszać.

Burze będą przynosić przede wszystkim silne, miejscami nawalne opady deszczu o natężeniu nawet 10-20 mm/10 min, a godzinowym do 30-50 mm. Dobowe sumy mogą osiągać punktowo 50-65 mm. Lokalnie możliwe są opady gradu do około 1-2 cm średnicy oraz silniejsze porywy wiatru (przede wszystkim związane ze zjawiskiem wet downburst, do około 70-85 km/h). W przypadku superkomórki grad może mieć do około 2-3 cm, a także ryzyko silnych porywów wiatru będzie większe. Na północnym wschodzie kraju dzięki wyższej chwiejności wystąpią nieco lepsze warunki do opadów gradu, o średnicy około 2-3,5 cm, a także silnych porywów wiatru, osiągających około 80-90 km/h. Ze względu na nisko położony poziom kondensacji oraz podwyższoną chwiejność w dolnych warstwach troposfery, nie jest wykluczony rozwój lejów kondensacyjnych, a nawet trąby powietrznej typu landspout.

Masa powietrza napływająca nad Polskę z południowego wschodu charakteryzuje się występowaniem umiarkowanych, punktowo większej chwiejności termodynamicznej (SBCAPE przeważnie do 1000-1500 J/kg, jedynie wzdłuż wschodniej granicy niektóre modele dopuszczają wartości ponad 2000 J/kg). Gradient termiczny nie będzie jednak wyraźnie zaostrzony, będzie wynosić około 6K/km, miejscami do 6,5-6,8 K/km. Zwraca uwagę bardzo duża zawartość wody w kolumnie powietrza – do 35-38 mm, lokalnie do około 40-42 mm. Nie są jednak przewidywane znaczące uskoki wiatru – ani prędkościowe ani kierunkowe, co nie będzie sprzyjać powstawaniu trwałych formacji burzowych. Wyjątkiem jest jednak wspomniany wcześniej obszar centralnej Polski, gdzie skręt wiatru związany z niżem dolnym może być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi superkomórki (bądź kilku). Niektóre modele prognozują jednak przemieszczanie się niewielkiego zaburzenia przez krańce północno wschodnie, co mogłoby być czynnikiem umożliwiającym lepszą organizację burz i rozwój wspomnianego układu burzowego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz