Prognoza konwekcyjna na dzień 7.09.2020 i noc 7/8.09.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  07.09.2020, godz. 08:00 CEST do 08.09.2020, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przez Polskę w ciągu doby będzie się przemieszczać górna zatoka niskiego ciśnienia wraz z chłodniejszą masą powietrza. W przedniej części zatoki występować będzie wyraźnie nasilony przepływ powietrza oraz prąd strumieniowy w górnej troposferze. Obserwowana też będzie dość wyraźna dywergencja w wyższych warstwach. Warunki te będą korzystne dla rozwoju licznych komórek konwekcyjnych oraz burz.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na 7.09.2020 i noc 7/8.09.2020

Opady konwekcyjne oraz burze obserwowane mogą być właściwie od początku ważności prognozy aż do godzin nocnych, przy czym główny obszar aktywności wraz z zatoką obniżonego ciśnienia będzie się przesuwać stopniowo na wschód. Spodziewana jest niezbyt duża chwiejność (CAPE do około 300-500 J/kg, jedynie na krańcach północnych nieco wyżej, zaś LI do -2/-3°C), jednak będzie ona występować w obszarze nasilonego przepływu powietrza wraz z uskokami prędkościowymi (np. 0-6 km do 15-20 m/s) i dywergencji w górnej troposferze. Przełoży się to na wystąpienie warunków korzystnych w kontekście rozwoju burz.

Warunki będą faworyzować rozwój niezbyt rozległych formacji liniowych oraz rozproszonych, choć dość licznych komórek opadowych i burzowych. Będą one przynosić przede wszystkim intensywne opady deszczu (do 5-15 mm z powodu krótkiego czasu trwania i niezbyt dużego uwodnienia) oraz drobnego gradu (do 1-1,5 cm średnicy) i krupy lodowej. Ponadto mogą występować porywy wiatru przekraczające około 70-85 km/h. W strefie brzegowej nie można wykluczyć rozwoju trąby wodnej (bądź kilku trąb), chociaż warunki nie są pod tym kątem bardzo sprzyjające. Burze będą stopniowo przesuwać się na wschód, zanikając w godzinach wieczorno-nocnych.

Krótkotrwałe burze, również zbudowane w zachmurzenie warstwowe, nie są także wykluczone nad Podkarpaciem. Zjawiska te mogą wystąpić jedynie w początkowym czasie ważności prognozy, dość szybko warunki sprzyjające znajdą się w całości poza granicami Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.