Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 9.07.2021 i noc 9/10.07.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 9.07.2021, godz. 08:00 CEST do 10.07.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowej, centralnej i północnej głównie z powodu wystąpienia nawalnych opadów deszczu,  bardzo silnych porywów wiatru, opadów gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu na pojawienia się trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej oraz częściowo centralnej ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przed nami kolejny dzień z zwrotnikową masą powietrza i dynamiczną pogodą. W piątek nasz kraj znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia, na którym może utworzyć się płytki niż w związku z zafalowaniem na froncie polarnym. Od południowego zachodu powoli wkroczy zatoka obniżonego geopotencjału, co skutkować będzie krótkim ochłodzeniem. Nad Polską dojdzie do kilku zaburzeń, co może dać niebezpieczne zjawiska w postaci silnych nawałnic.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Z uwagi na niepewne prognozy nasz obszar 2 stopnia zagrożenia został poszerzony, ponieważ do końca nie wiadomo gdzie przejdzie strefa silnych burz. Jeśli sytuacja będzie dynamiczna, prognoza będzie aktualizowana!

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność atmosfery (CAPE 1500-2500 J/kg), a wskaźnik niestabilności osiągnie (LI od -5 do -8 ⁰C). Silne procesy wspomagające rozwój komórek burzowych są prognozowane zwłaszcza w obrębie zafalowania oraz potencjalnego niżu.  Pojawi się także spora wodność atmosfery (PW  40 – 50 mm), a stosunek zmieszania Mixing Ratio wyniesie 10 – 14 g/kg, co będzie świadczyć o dużej ilości pary wodnej w powietrzu.  Takie zestawienie parametrów termodynamicznych może skutkować nawalnymi opadami deszczu.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 09.07.2021 i noc 09/10.07.2021

Wraz z warunkami termodynamicznymi, pojawi się kinematyka. W związku z zaostrzeniem się fali nad naszym krajem, pojawi się silniejszy przepływ, co za tym idzie, większe uskoki pionowe wiatru DLS 0-6 km (15 – 25 m/s), LLS 0-1 km (10 – 15 m/s) oraz skrętność wiatru SRH 0-3 km (100 – 300 m2/s2). Zestawienie tych parametrów może spowodować powstanie silnych superkomórek burzowych, a w późniejszym czasie układu liniowego. Gdzie przejdą te zorganizowane struktury do końca nie będzie wiadome, jednak charakteryzować się będą dużą intensywnością.

Konwekcja może już ruszyć od godzin porannych. Intensywność zjawisk zależeć również będzie od ww. fali na froncie i jak silne zaburzenia na niej powstaną. To może znacząco podwyższyć wartości kinematyczne. Nie wykluczony jest Mezoskalowy układ konwekcji z wbudowaną linią szkwałową (możliwe Bow Echo) oraz silne superkomórki burzowe generujące duże opady gradu i możliwą trąbę powietrzną. Podczas przechodzenia układów burzowych głównym zagrożeniem będą silne i bardzo silne porywy wiatru (do 120 km/h), nawalne opady deszczu oraz opady gradu o średnicy do 5 cm.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Prognozowane są słabsze warunki na rozwój silnych burz, jednak nadal mogą stwarzać duże zagrożenie, szczególnie superkomórki i część burz o charakterze pulsacyjnym. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 1000 – 2000 J/kg. Tutaj również głównym czynnikiem wspomagającym konwekcję będzie spora wodność atmosfery (około 40 mm) oraz lokalne zbieżności wiatrów. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, silne porywy wiatru (punktowo do 100 km/h) oraz opady gradu (lokalnie do 4 cm).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.