Prognoza konwekcyjna na dzień 13.07.2021 i noc 13/14.07.2021

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 1
3.07.2021, godz. 08:00 CEST do 14.07.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-wschodniej części kraju ze względu na intensywne opady deszczu i opady gradu, a w mniejszym stopniu ze względu na silniejsze porywy wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Pomiędzy układem niskiego ciśnienia umiejscowionym na południowy-zachód od Polski, a wyżem znad Zachodniej Rosji do Polski napływać ma bardzo ciepła masa powietrza. Temperatura powietrza na powierzchni izobarycznej 850 hPa (ok. 1,5 km nad poziomem gruntu) osiągać ma około 15 ° C. Na lokalnych strefach zbieżności wiatru dochodzić będzie do zwiększenia się zwartości wilgoci w dolnej warstwie troposfery i silniejszych ruchów wznoszących powietrza. Taka sytuacja synoptyczna będzie sprzyjać powstawaniu burz.

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 13.07.2021 i noc 13/14.07.2021

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W warunkach umiarkowanej i dość wysokiej niestabilności w atmosferze powstawać mają chmury Cumulonimbus. Przy przeważnie słabych i umiarkowanych uskokach prędkościowych wiatru burze przyjmować mogą formę multikomórek.  

Nieco lepsze warunki kinematyczne panować mają w centralnej i południowej części woj. mazowieckiego. Uskok wiatru z warstwy 0-6 km (SHEAR 0-6 km) może lokalnie wzrosnąć do 20 m/s. Parametr skrętności wiatru z warstwy 0-3 km (SRH 0-3 km) wskazywać może 100-250 m2/s2. Jednakże  na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach w warunkach silniejszego wspomagania konwekcyjnego burze będą prawdopodobnie bardziej rozległe i zorganizowane. Na Mazowszu nie wyklucza się powstania izolowanych burz w formie superkomórek burzowych.

Burze mogą przynosić silne opady deszczu. Suma opadów może przekraczać 40-50 mm (szczególnie na północnym-wschodzie Polski). Możliwe są opady dość dużego gradu (do 4-5 cm średnicy). Miejscami należy spodziewać się silniejszych porywów wiatru- do 80 km/h.

… Zachodnie krańce Polski…

W godzinach późnonocnych i porannych nad wyznaczony obszar mogą wejść słabnące burze znad Niemiec. Związane będą one z przemieszczającym się na północ układem niskiego ciśnienia (wzdłuż granicy polsko-niemieckiej). Przewidywane w Polsce Zachodniej burze będą słabsze niż te rozwijające się wcześniej na północnym-wschodzie kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.