Prognoza konwekcyjna na wieczór i noc 5/6.08.2021 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  05.08.2021, godz. 18:30 CEST do 06.08.2021, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski południowo wschodniej, głównie ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu prowadzących do podtopień, a w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia silnego wiatru oraz ryzyka trąby powietrznej.

Przypominamy, że poniższy opis jest prognozą warunków rozwoju burz na kolejne godziny. Szczegółowe, aktualizowane na bieżąco ostrzeżenia przed burzami i innymi zjawiskami dostępne są poprzez system SkyPredict. Nadal obowiązują ostrzeżenia 3. stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Prognoza na wieczór i noc 5/6.08.2021

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w zasięgu płytkiego, ale aktywnego niżu, przemieszczającego się od obszaru Słowacji przez wschodnie Podkarpacie, wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej w kierunku Białorusi. Niż ten zbudowany jest w polu znacznego kontrastu termicznego – na wysokości 850 hPa różnica temperatury miedzy zachodnią a wschodnią jego stroną przekroczy 10°C. Stworzy to warunki sprzyjające jego pogłębianiu, a adwekcja bardzo wilgotnej masy powietrza doprowadzi do wystąpienia opadów intensywnych. Miejscami, głównie we wschodniej jego części, mogą nadal pojawić się burze.

OMÓWIENIE:

… Polska południowo wschodnia …

Nad tą częścią kraju obserwuje się pojedyncze burze, także burze superkomórkowe. Na ich powstawanie wpływ ma korzystny profil wiatru oraz znaczne uskoki prędkościowe w poszczególnych warstwach. W rejonie Rzeszowa obserwowana była krótkotrwała trąba powietrza związana z mezocyklonem – prawdopodobnie pojawiły się niestety szkody z nią związane. Zgodnie z prognozami, główna aktywność burzowa koncentruje się jednak na terenie Ukrainy i nie będzie wkraczać nad obszar Polski. Nad Polskę południowo wschodnią mogą natomiast nasunąć się burze znad Słowacji, o znacznie mniejszej aktywności.

W związku z tym w prognozie na wieczór oraz noc zostaje utrzymany 1. stopień zagrożenia, głównie ze względu na występowanie silnych, nawalnych opadów deszczu prowadzących do podtopień. Możliwe jest także występowanie porywów wiatru do około 70-85 km/h, a w przypadku rozwoju kolejnych burz superkomórkowych w obszarze o niskim poziomie kondensacji nie można wykluczyć wystąpienia kolejnych lejów kondensacyjnych bądź krotkótrwałej, słabej bądź umiarkowanej trąby powietrznej – zagrożenie to dotyczy jednak tylko pierwszych godzin ważności prognozy. Obowiązują także ostrzeżenia o silnych opadach deszczu prowadzących do podtopień zalań – sumy mogą przekraczać 50-70 mm, a lokalnie łącznie spadnie nawet 100 mm opadu. Nie można z tego powodu wykluczyć nawet lokalnych powodzi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz