Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 19.06.2022 i noc 19/20.06.2022 – AKTUALIZACJA

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 19.06.2022, godz. 20:00 CEST do 20.06.2022, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany częściowo dla zachodu, północy i centrum kraju głównie z powodu ryzyka wystąpienia bardzo silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i nawalnych opadów deszczu.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów sąsiadujących ze strefą 2. stopnia zagrożenia głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i nawalnych opadów deszczu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.06.2022 i noc 19/20.06.2022 – aktualizacja

SYTUACJA SYNOPTYCZA:
Proszę spojrzeć do poprzedniej prognozy konwekcyjnego z dnia 19.06.2021, godz. 09:17 CEST

OMÓWIENIE:

… zachód, północ i częściowo centrum Polski …
Najnowsze obserwacje satelitarne i radarowe potwierdzają silny rozwój głębokiej i wilgotnej konwekcji w północno-zachodniej i północnej części kraju. Aktywne, bardziej izolowane burze były obserwowane także na wschodzie Niemiec. Komórki konwekcyjne szybko organizują się w liniowe układy wielokomórkowe, a gdzieniegdzie także w superkomórki. Rozwój głębokiej, wilgotnej konwekcji jest silniejszy, niż zakładała to wcześniejsza wersja naszej prognozy konwekcyjnej.

W kolejnych godzinach dość liczne i silne burze prognozowane są w całej północnej połowie kraju. W związku z istnieniem fali na froncie, nie wyklucza się nawet rozwoju dużego mezoskalowego układu liniowego z wbudowaną linią szkwału. Silne pionowe ścinanie wiatru (DLS i MLS do 15-25 m/s) będzie pokrywać się ze strefą energii CAPE dochodzącej do ok. 1000-1500 J/kg. Takie warunki będą sprzyjające dla rozwoju zorganizowanych, a miejscami także niszczycielskich układów burzowych. Głównym zagrożeniem w okresie ważności prognozy będą bardzo silne porywy wiatru przekraczające lokalnie prędkość 100 km/h, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia struktur bow echo. W przypadku burz superkomórkowych najważniejszym zagrożeniem będą opady dużego gradu o średnicy do 3-5 cm oraz bardzo silny wiatr. Ponadto, w związku z wysokimi wartościami PW (38-43 mm) burzom mogą towarzyszyć nawalne opady deszczu powodujące podtopienia. Lokalnie w ciągu kilkudziesięciu minut może spaść do 40-50 mm deszczu. Pewnym czynnikiem ograniczającym siłę burz, zwłaszcza w przypadku wiatru, jest fakt, że część z nich będzie rozwijać się w trybie konwekcji uniesionej, zwłaszcza na Pomorzu i Warmii. Im dalej na południe, tym ryzyko bardzo silnych porywów wiatru większe. W trakcie nocy z niedzieli na poniedziałek burze mogą dotrzeć nawet do centrum kraju, w tym do okolic Warszawy. Jeśli ich aktywność w trakcie nocy spadnie tylko w niewielkim stopniu, mogą znacząco zmodyfikować warunki atmosferyczne panujące w Polsce w ciągu kolejnego dnia i odsunąć prognozowaną strefę silnych burz z dzielnic centralnych na południe kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.