Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.06.2022 i noc 29/30.06.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 29.06.2022, godz. 08:00 CEST do 30.06.2022, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej i częściowo zachodniej Polski z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu i gradu oraz silnego wiatru, w mniejszym stopniu z powodu wystąpienia trąb powietrznych.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 29.06.2022 i noc 29/30.06.2022

W środę nasz kraj będzie podzielony na część północną z dominacją słabego wyżu znad Danii i południowej Szwecji oraz na część południową, gdzie po południu spodziewane jest wejście znad Czech płytkiego ośrodka niskiego ciśnienia na pofalowanym froncie atmosferycznym. Dodatkowo obecna będzie strefa zbieżności wiatru, na której również prognozowane są zjawiska burzowe.

OMÓWIENIE:

Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia

W środę wiele zależeć będzie od rozwoju konwekcji z poprzedniej nocy (wtorek/środa). To ona może „pogorszyć” warunki do rozwoju burz ze względu na prognozowane wejście układu w godzinach porannych. Po jego przejściu może utrzymywać się zachmurzenie ograniczające insolację, a w konsekwencji również rozwój burz. Stąd prognoza jest z pogranicza stopnia 1 i 2 zagrożenia. Wraz z rozwojem sytuacji możliwa będzie aktualizacja do stopnia 2.

Prognozowane wartości energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie mogą wynieść maksymalnie ok. 1000-1700 J/kg. Miejscami możliwe są wartości dochodzące do 2000 J/kg. Na południowym-zachodzie pojawi się dodatkowo podwyższona kinematyka, zarówno w dolnych 6 km troposfery (DLS 0-6 do ok. 15-18 m/s) jak i dolnym 1 km (LLS do ok. 15 m/s). Również skrętność kierunkowa wiatru ma być korzystna SRH 0-3 km do ok. 200-250 m^2/s^2. Na zachodzie wodność troposfery wzrośnie do nawet 35-40 mm. Takie warunki, które jak widać będą najkorzystniejsze na zachodzie kraju przyniosą burze, przede wszystkim z intensywnymi opadami deszczu do ok. 20-35 mm, oraz gradu powyżej 2 cm. Lokalnie opady mogą być wyższe, a punktowo grad może przekraczać 5 cm. Innym zagrożeniem będzie silny wiatr w porywach do ok. 70-80 km/h, a na Dolnym Śląsku możliwe są tornada. Przebieg konwekcji ma rozpocząć się już, jak wspomniano wyżej, w godzinach porannych jako pozostałość po nocy z wtorku na środę. O ile warunki nie zostaną „zepsute” przez ten układ to na zachodzie Polski pod wieczór i w nocy prognozuje się wejście znad Czech mezoskalowego układu konwekcyjnego, w który mogą wbudowane być superkomórki, które również mogą występować jako oddzielne burze. W ciągu dnia burze powinny przyjmować charakter pojedynczych komórek lub niewielkich klastrów wielokomórkowych. Burze będzie przemieszczać się na  północ z niewielkim odchyleniem na północny-wschód.

Obszar objęty możliwością burz

Na południu, częściowo w centrum i na wschodzie burze nie będą trwałe, a powinny towarzyszyć im opady do ok. 15-20 mm, małego gradu do ok. 2 cm oraz wiatr w porywach do ok. 70 km/h.

Przypominamy, że jest to analiza wykonana we wtorkowy wieczór i istnieje duże ryzyko, że po prześledzeniu jutro z rana warunków meteorologicznych może zostać wydany 2 stopień zagrożenia, zwłaszcza, że obecne prognozy są na pograniczu 1 i 2 stopnia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.