Prognoza konwekcyjna na dzień 30.06.2022 i noc 30.06/01.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.06.2022, godz. 08:00 CEST do 01.07.2022, godz. 08:00 CEST

2. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od Polski północnej przez centrum kraju po Śląsk oraz dla obszarów górskich Sudetów i znacznej części polskich Karpat, głównie przed silnymi opadami deszczu prowadzącymi do podtopień i zalań, a także przed opadami dużego gradu i silnymi porywami wiatru. Na terenach podgórskich i górskich możliwe wystąpienie lokalnej powodzi błyskawicznej.

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów otaczających 2. stopień zagrożenia z uwagi na niepewność prognozy, głównie przed silnymi opadami deszczu, opadami dużego gradu oraz silnymi porywami wiatru

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza na 30.06.2022 i noc 30.06/01.07.2022

W czwartek Polska znajdzie się w obszarze słabogradientowym, a falujący front atmosferyczny, który od kilku dni stacjonuje w okolicach Polski (bądź nad krajem) odsunie się wyraźnie na zachód. Dzięki temu ponownie nad cały kraj napłynie powietrze pochodzenia zwrotnikowego, którego pochodzenie sięga nawet środkowej Sahary. Na wysokości izobarycznej 850 hPa temperatura powietrza będzie sięgać i przekraczać 18/21°C, a najwyższe wartości odnotowane będą we wschodniej połowie kraju. W ciągu dnia rozwijać się będą lokalne strefy zbieżności, umożliwiające rozwój chmur konwekcyjnych.

OMÓWIENIE:

Sytuacja prognostyczna pod kątem wystąpienia zjawisk burzowych w czwartek nie jest jednoznaczna. Niewiadomy pozostaje faktyczny wpływ układu burzowego, który aktualne (godziny nocne ze środy na czwartek) wkroczył nad Polskę od południowego zachodu, a którego wpływu część modeli zdaje się nie uwzględniać. Z tego też powodu bardzo realna jest aktualizacja prognozy jutro w godzinach wczesnopopołudniowych.

Masa powietrza, która znajdzie się nad Polską w czwartek będzie charakteryzować się dużą, miejscami bardzo dużą energią chwiejności CAPE. Na znacznym obszarze przekroczy ona 1500-2000J/kg, osiągając nawet 2500-3500J/kg. Masa powietrza zawierać będzie także dużą ilość wilgoci (PW osiągające i przekraczające 40-45mm, miejscami 50mm). Na znacznym obszarze warunki kinematyczne będą niezbyt korzystne lub najwyżej umiarkowane (w obszarze 2.stopnia zagrożenia DLS do 12-17m/s), jednak w połączeniu z dużą chwiejnością mogą się okazać wystarczające dla silnych burz.

Burze będą występować prawdopodobnie już w godzinach rannych na północy kraju w związku z pozostałościami nocnego układu MCS. Kolejne rozwiną się po południu, prawdopodobnie przede wszystkim wzdłuż zbieżności od woj. pomorskiego po łódzkie/mazowieckie i śląskie, a także na obszarach górskich/podgórskich. Przyjmować będą postać izolowanych komórek pulsacyjnych, a także (szczególnie pas 2. stopnia) superkomórek burzowych. Późnym popołudniem lub wieczorem komórki mogą się łączyć w klastry (szczególnie wzdłuż wspomnianej zbieżności, a na północy kraju nie jest wykluczone powstanie układu MCS przesuwającego się w stronę północną/północno wschodnią.

Głównymi zagrożeniami, szczególnie ze względu na bardzo dużą wodność atmosfery oraz na ogół niską prędkość przemieszczania się burz, będą silne opady deszczu. Sumy opadów mogą osiągać około 30-60mm, a miejscami przekraczać 60-80mm, co stwarzać będzie ryzyko zalań. Występować będą także opady gradu, którego średnica może sięgać 2-3cm, a w przypadku burz superkomórkowych do około 4-6 cm. Spodziewane są także zjawiska downburst, w czasie których porywy wiatru mogą przekraczać około 80-90km/h, a w kilku przypadkach nawet 100km/h. Główna aktywność burzowa spodziewana jest w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. W pierwszej połowie nocy aktywność będzie się zmniejszać, ale lokalnie burze mogą występować do rana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.