Prognoza konwekcyjna na dzień 22.07.2022 i noc 22/23.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.07.2022 godz.08:00 CEST do 23.07.2022, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w słabogradientowym obszarze wysokiego ciśnienia, jedynie na północy zaznaczać się będzie płytka zatoka niżowa. Nad wschodnią część kraju napływa suche powietrze zwrotnikowe, na zachodzie zaznacza się ciepła masa powietrza polarnego. Z północnej i środkowej części kraju w ciągu dnia przemieszczać się będzie strefa zbieżności, która wieczorem osiągnie wschód kraju.

Prognoza na dzień 22.07.2022 i noc 22/23.07.2022

OMÓWIENIE:

W ciągu dnia warunki do rozwoju zjawisk burzowych będą występować przede wszystkim na terenach górskich oraz wzdłuż strefy zbieżności przesuwającej się stopniowo z linii Katowice-Łódź-Olsztyn dalej na wschód. Na większości obszaru rozwój burz będzie jednak utrudniony czy wręcz zablokowany przez małą zawartość pary wodnej oraz wysoko położony poziom kondensacji i brak silnych mechanizmów wspomagających. Większe ryzyko rozwoju burz wystąpi właśnie w górach, gdzie wilgotność będzie wyższa, a orografia będzie czynnikiem wspomagającym. Głównym zagrożeniem będą silne opady deszczu (15-30mm i więcej, szczególnie tereny górskie), a także miejscami silne porywy wiatru (czemu sprzyja niska wilgotność warstw przyziemnych; mogą one przekraczać ok.80-85km/h) oraz opady gradu (o średnicy do 2-4cm).

Wieczorem i w nocy, wraz ze spadkiem temperatury i wzrostem wilgotności powietrza, warunki nieco się poprawią, dzięki czemu, szczególnie na północnym wschodzie kraju, mogą się rozwinąć dość aktywne burze. Głównym zagrożeniem pozostaną silne opady deszczu i miejscami silniejsze porywy wiatru, a także grad (na ogół poniżej 2-3cm).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.