Prognoza konwekcyjna na dzień 23.07.2022 i noc 23/24.07.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 23.07.2022 godz.08:00 CEST do 24.07.2022, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla znacznej części kraju z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru oraz intensywnych opadów deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu i możliwość wystąpienia trąby powietrznej. Niewykluczona jest aktualizacja!

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W sobotę przez Polskę od południowego zachodu po północny wschód kraju przebiegać będzie pofalowany front atmosferyczny. Wzdłuż frontu rozwinęło się zafalowanie, które w postaci samodzielnego, niewielkiego ośrodka niżowego będzie się przemieszczać na północny wschód. Ponowne zaciągnięcie z południa powietrza zwrotnikowego i jego wypieranie przez strefę frontową wraz z istotnymi uskokami wiatru stworzy korzystne środowisko do rozwoju gwałtownych burz. W ciągu dnia postępować będzie wypieranie gorącej, zwrotnikowej masy powietrza, w której to na południowym wschodzie kraju temperatura na wysokości 850 hPa przekraczać może 20 st.C.

Prognoza na 23.07.2022 i noc 23/24.07.2022

OMÓWIENIE:

W wyniku dziennego nagrzania przyziemnych warstw powietrza wzrośnie chwiejność atmosferyczna, która może sięgać 1000-2000J/kg (MLCAPE). Wielkoskalowe wymuszanie wznoszenia powietrza sprzyjać ma rozwojowi głębokiej, wilgotnej konwekcji. Spodziewamy się pokrycia umiarkowanej chwiejności ze strefą umiarkowanych, jak i miejscami silnych uskoków prędkościowych oraz kierunkowych wiatru. Wskaźnik SHEAR 0-6 km wyniesie maksymalnie ok. 20-25 m/s, natomiast w warstwie 0-3km może może przekraczać 10-15 m/s. Skrętność wiatru z warstwy 0-3 km za sprawą ośrodka niżowego może wykazywać wysokie wartości przekraczające 250-300 m2/s2.

Burze występować mogą od samego początku ważności prognozy, jednak kluczowa faza ich rozwoju prognozowana jest na godziny popołudniowe i wczesny wieczór. Przed frontem w strefie lokalnych zbieżności wiatru na południowym-wschodzie jak i wschodzie  kraju możliwe jest powstanie superkomórek burzowych z opadami dużego gradu (do 4-5 cm średnicy). Sprzyjać może im wysoki gradient pionowy temperatury w dolnych warstwach troposfery (nawet ponad 9 st.C w warstwie 0-3 km). W pobliżu frontu komórki burzowe będą łączyć się w burze wielokomórkowe. W centrum, jak i na południu kraju możliwe jest uformowanie się liniowego układu konwekcyjnego z silnymi porywami wiatru. Niewykluczone także, że wraz z główną przedfrontową zbieżnością wiatru układ taki wkroczy nad Polskę już znad Niemiec.

W strefie burz porywy wiatru mogą osiągnąć około 80-90 km/h, a punktowo nawet około 100 km/h. Wyliczenia modeli numerycznych wskazują że układ burzowy, być może z wbudowaną linią szkwału, przemieszczać ma się od południowej Wielkopolski i Dolnego Śląska przez Ziemię Łódzką, Opolszczyznę i Górny Śląsk. Następnie przemieścić ma się przez Mazowsze i Ziemię Świętokrzyską, a w godzinach wieczornych dotrze nad Lubelszczyznę i częściowo Podkarpacie. Oprócz silnych porywów wiatru wspomniany układ burzowy przynieść może silne opady deszczu (całkowita suma może wynieść ok.30 mm). Lokalnie może spaść też drobny grad. W pierwszej części nocy burze odsuną się poza granice kraju.

Uwaga! W związku z ryzykiem rozwoju długotrwałego układu, stwarzającego ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk na znacznym obszarze, nie jest wykluczona aktualizacja prognozy burzowej, być może wraz ze zwiększeniem stopnia zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.