Prognoza konwekcyjna na dzień 18.08.2022 i noc 18/19.08.2022

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 18.08.2022, godz. 08:30 CEST do 19.08.2022, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski Zachodniej z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu oraz punktowo silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na opady gradu.

Sytuacja synoptyczna:

Od południowego-zachodu nad Polskę  nasunie się zatoka niskiego ciśnienia wraz z linią zbieżności wiatru. Linia zbieżności przebiegać ma południkowo z południa na północ Polski. W jej obrębie przy silniejszych ruchach wnoszących dojdzie do rozwoju burz, które miejscami mogą okazać się gwałtowne. Na mapach górnych dobrze widoczna jest dolina długiej fali górnej której oś ciągnąć ma się z północ na południe przez zachodnią część Europy. Do Europy środkowej po wschodniej części fali z południa rozpocznie się transport gorącej zwrotnikowej masy powietrza.

Prognoza konwekcyjna na dzień 18.08.2022 i noc 18/19.08.2022

 Omówienie:

Wysoka zawartość wilgoci i strome gradienty pionowe temperatury powietrza wpłyną na dość wysokie choć nie ekstremalne wartości chwiejności atmosferycznej. Wskaźnik MLCAPE osiągać może maksymalnie 1000-1500 J/kg. Z drugiej strony duże niedosyty wilgotności powietrza i związany z tym wysoki poziom kondensacji skutecznie mogą hamować rozwój komórek burzowych. Spodziewane są umiarkowane uskoki prędkościowe wiatru. MLS przekroczyć może 10 m/s, a DLS wartości wynoszące 15 m/s. W związku z dyskretnym trybem konwekcji i dużymi niedosytami wilgotności powietrza istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia silniejszych porywów wiatru związanych ze zjawiskami downburst czy microburst. Punktowo porywy wiatru mogą osiągać 90-100 km/h. Prawdopodobne są, też opady gradu o średnicy 2-3 cm. W godzinach wieczornych i nocnych po obniżeniu się poziomu kondensacji i wyższej wilgotności względnej konwekcja może przybierać charakter bardziej zorganizowany. Numeryczne modele prognostyczne sugerują możliwość wejścia burz wielokomórkowych znad Niemiec nad Polskę. W związku z tym przewidywane są silne opady deszczu, których całkowita suma może przekroczyć 30-40 mm. Burze przemieszczać się mają powoli z południa na północ z lekkim odchyleniem na północny-wschód. Ze względu na wspominane duże niedosyty wilgotności powietrza w ciągu dnia główna aktywność zjawisk przypadnie na godziny wieczorne i nocne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.