Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 19.08.2023 i noc 19/20.08.2023

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.08.2023 godz. 06:00 UTC do 20.08.2023, godz. 06:00 UTC

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA zostaje wydany szczególnie dla południowo-wschodniego fragmentu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz punktowo silniejszych porywów wiatru.

PODSUMOWANIE:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 19.08.2023 i noc 19/20.08.2023

W sobotę największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz prognozowane jest szczególnie dla południowo-wschodniego oraz wschodniego fragmentu Polski. Ze względu na dość powolne przemieszczanie się powstałych układów burzowych (superkomórek i układów wielokomórkowych) największe zagrożenie wiąże się nawalnymi opadami deszczu (miejscami nawet do 50 mm) oraz drobnego gradu (do 2 cm).

SZCZEGÓŁOWE OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia oraz możliwością wystąpienia burz …

Sobota będzie kolejnym dniem z temperaturą powietrza przekraczającą we większości kraju wartość 30 °C. Za napływ gorącej masy powietrza odpowiedzialny jest układ niskiego ciśnienia ulokowany nad Wyspami Brytyjskimi oraz wyż znajdujący się obecnie w północnej części Morza Norweskiego. Dodatkowo (zwłaszcza w południowej i południowo-wschodniej części naszego kraju) zauważyć można rozbudowane mezoskalowe ośrodki wyżowe. Sytuacja synoptyczna obecna w sobotę stworzy możliwości do rozbudowy lokalnych linii zbieżności wiatru. Rozgrzane (temp. max 32 °C) i zasobne w wilgoć (PW do 45 mm) powietrze z południa Europy stanie się podstawą do rozwinięcia konwekcji w niestabilnej masie powietrza. Zafalowanie na froncie będzie w tym przypadku przyczyną inicjacji konwekcji. Energia dostępna konwekcyjnie będzie wzrastać od rejonu Morza Bałtyckiego (600 J/kg) przez centralną część kraju (800 J/kg) by osiągnąć na południowym-wschodzie ok. 1200 J/kg. Według wyliczeń modelu ICON-EU na wspomnianym krańcu Polski energia CAPE może wynieść nawet 2500 J/kg. Na wysokości izobarycznej 850 hPa temperatura powietrza osiągnie wartość 16 °C natomiast w wyższych partiach troposfery -40 °C co w związku ze sporym uwodnieniem stworzy warunki do nawalnych opadów deszczu a lokalnie też gradu. Warunki kinematyczne będą słabe dlatego też burze będą cechowały się dużym rozproszeniem. Niewykluczone jest natomiast powstanie większych klastrów wielokomórkowych czy też superkomórek. W przypadku utworzenia systemu sueprkomórkowego należy liczyć się możliwością opadu gradu do ok 4 cm średnicy i podwyższonymi wartościami opadu deszczu (do ok. 50 mm szczególnie w górach). Burze wykażą swoją aktywność od godzin popołudniowych aż do późnych godzin nocnych.

Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad zachowania obowiązujących w przypadku wystąpienia burzy. Nawet pozornie nisko aktywna komórka burzowa może być niebezpieczna a konsekwencje porażenia piorunem tragiczne w skutkach. Obszary objęte zagrożeniem możecie Państwo na bieżąco śledzić za pośrednictwem serwisu nowcastingowego SkyPredict. Zachęcamy również do przesyłania relacji w naszych mediach społecznościowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.