Silna wichura nad Polską na początku tygodnia z porywami wiatru do 90 km/h

Noc z niedzieli na poniedziałek, a zwłaszcza poniedziałkowy dzień przyniosą falę silnego i miejscami bardzo silnego wiatru z porywami osiągającymi nawet 90 km/h. Wystąpić mogą także lokalne burze, zaś wzdłuż wybrzeża pojawią się fale sztormowe.

Potężny układ niskiego ciśnienia kierujący się nad Rosję w poniedziałkowy poranek. Model UMPL – mapy.meteo.pl

Nad północną częścią kontynentu europejskiego obserwowana jest wędrówka głębokich ośrodków niskiego ciśnienia o rodowodzie północnoatlantyckim. W ciągu kolejnej doby jeden z takich ośrodków o nazwie Nadine będzie przemieszczał się przez Skandynawię, a następnie zacznie on nurkować w głąb Rosji. Obszar Polski znajdzie się wówczas w obszarze jego południowo-zachodniej zatoki z bardzo silnie zaostrzonym gradientem poziomym ciśnienia. Wędrówka omawianego niżu już w trakcie niedzieli przyniesie silne porywy wiatru w całym kraju, choć na nizinach powinny one kształtować się zwykle jeszcze w zakresie 60-70 km/h, zaś wzdłuż wybrzeża do 80 km/h. Wzrost prędkości wiatru obserwowany będzie od godzin wieczornych w całym kraju, zaś apogeum wichury przypadnie w poniedziałek przed południem i popołudniu. Najbardziej zagrożonymi regionami będą: wschód, południowy wschód, częściowo północny-wschód, północ oraz centrum. Tu wiatr wg prognoz numerycznych będzie miał największą siłę, zdolną nieść szkody w drzewostanach, budynkach i sieciach energetycznych.

Silne porywy wiatru w poniedziałek wg modelu UMPL (godzina 12UTC) – mapy.meteo.pl

Po wietrznej niedzieli z porywami wiatru na nizinach przeważnie do 70 km/h, nocą z niedzieli na poniedziałek wiatr ulegnie intensyfikacji wraz z zaostrzającym się poziomem zróżnicowania ciśnienia. Do poniedziałkowego poranku w większości regionów Polski porywy maksymalne mogą osiągać już 70-85 km/h. Rankiem silny wiatr będzie nadal wzmagać się na północy, północnym wschodzie, wschodzie, w centrum i południowym wschodzie, w porywach dochodząc miejscami już do 90 km/h, szczególnie podczas przechodzenia formacji konwekcyjnych z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Do południa i wczesnym popołudniem nad wyżej przytoczonymi regionami lokalne porywy konwekcyjne mogą osiągać niebezpieczne wartości nawet 90-95 km/h. Na północy wzdłuż wybrzeża punktowo nie można wykluczyć 100 km/h. W regionach najsilniejszych porywów wiatru lokalnie mogą pojawić się punktowe burze.

W pozostałych regionach Polski prognozy zakładają również możliwość występowania silnego wiatru, jednak w porywach nie powinien on zwykle przekraczać bariery 80 km/h. Najmocniejszy wiatr w godzinach późnopopołudniowych i wczesnym wieczorem utrzyma się najdłużej w regionach wschodnich (porywy wciąż możliwe do 80-90 km/h), zaś dopiero późniejszym wieczorem sytuacja zacznie się stabilizować.

Maksymalne porywy wiatru liczone w okresie 04.02 18:00 – 05.02 18:00 (24h). Najsilniejsze porywy wiatru w regionach południowo-wschodnich, wschodnich, częściowo centralnych i północnych. Obliczenia modelu SwissHD ECMWF – meteologix.com

Występowanie najsilniejszych porywów wiatru będzie powiązane z rzeczywistą trajektorią przejścia niżu. Zmiany w jego wędrówce mogą np przesunąć obszar najsilniejszych porywów wiatru w głąb Polski, ale także i bardziej na krańce wschodnie, ograniczając tym samym obszar potencjalnych szkód. Obserwacje wyliczeń modeli w trakcie niedzieli powinny dać już pewny scenariusz przebiegu wichury, natomiast prognozy dostępne już teraz każą przypuszczać, że będzie to kilkanaście godzin z dynamicznymi warunkami pogodowymi nad Polską.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.